Yedi Güzel Adam Alâeddin Özdenören Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Yedi Güzel Adam Alâeddin Özdenören Kimdir? Biyografisi – Hayatı

aleaddin-ozdenoren-kimdir

TRT 1 ekranlarında, 2014 yılında yayınlanan “Yedi Güzel Adam” dönem dizisine konu olmuş Alâeddin Özdenören kimdir? Alâeddin Özdenören hakkında bilinmeyenler ve çok daha fazlası yazımızda…

Alâeddin Özdenören Kimdir?

Türk şair ve deneme yazarı Alâeddin Özdenören, 20 Mayıs 1940 tarihinde, Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. 26 Haziran 2003 tarihinde Balıkesir’de hayata veda etti.

“Yedi Güzel Adam”dan biri olan Rasim Özdenören’in ikiz kardeşi olarak dünyaya gelen Alâeddin Özdenören, öğrenimine Kahramanmaraş’ta başlamış ve babasının memuriyet hayatı sebebiyle Malatya, Tunceli ve İstanbul gibi ayrı şehirlerde tamamlamıştır.

Yüksek öğrenimini, 1966 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü’nde tamamlamış ve daha sonra bir çok şehirde öğretmen olarak görev yapmıştır.

Öğretmenlik yaptıktan sonra Kültür Bakanlığı Müşavirliği görevine atanmış ve bu görevden 1991 yılında emekli olmuştur. Emekli olmasının ardından ise 1997 yılında Balıkesir’e yerleşmiştir.

Henüz lise yıllarındayken ikiz kardeşi Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu ve Erdem Bayazıt ile birlikte Kahramanmaraş’ta çıkardıkları Hamle dergisi ile mahalli gazeteler için hazırladıkları edebiyat sayfalarında edebiyata başlamış ve Necip Fazıl’la Büyük Doğu’da, Sezai Karakoç’la Diriliş’te, Nuri Pakdil’le Edebiyat’ta, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu ve Mehmet Akif İnan’la, kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı Mavera’da devam etmiş, son yazılarını ise Yedi İklim, Hece ve Ay Vakti dergileri için yazmıştır. Şair, kimi zaman kendi adıyla, kimi zaman da Bilal Davut müstearıyla Yeni Devir, Milli Gazete, Zaman, Tutanak ve Sağduyu gazetelerinde de fikrî ve kültürel yazılar kaleme almıştır.

Şiirlerinde yalnızlık, ayrılık ve ölüm temalarını işlemiştir!

Özdenören’in şiirine yalnızlık, ayrılık ve ölüm temaları hakimdir. Şair, çeşitli röportajlarında şiirinin İkinci Yeni ile başladığını ifade eder.

1996 yılında çıkardığı “Yalnızlık Gide Gide” adlı şiir kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği ödülünü kazanan Özdenören, şiir kitaplarının yanı sıra “Unutulmuşluklar” ve “Açılı – yorum” gibi farklı türlerden eserlerle de okurlarına ulaşmıştır.

2003 yılında Bursa Uludağ Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümünde tedavi gören Özdenören, daha sonra Balıkesir’e dönmüş ve 26 Haziran 2003 tarihinde hayata veda etmiştir. Şairin cenazesi Balıkesir Başçeşme Mezarlığı’na defnedilmiştir.

TRT 1 ekranlarında 2014 yılında yayınlanan “Yedi Güzel Adam”da hayatından kesitler gördüğümüz Alaaddin Özdenören’i oyuncu Orhan Kanalp canlandırmıştır.

Eserleri

Güneş Donanması (1974)(Şiir)
İnsan ve İslâm (1982)(Deneme)
Batılılaşma Üzerine (1983)(Deneme)
Devlet ve İnsan (1986)(Deneme)
Yakın Çağ Batı Dünyası ve Türkiye’ye Yansımaları (1986)(Deneme)
Yalnızlık Gide Gide (1996)(Şiir)
Şiirin Geçitleri (1996)(İnceleme)
Şiirler, 1975-1999 (1999)(Şiir)
Unutulmuşluklar (1999)(Hatıra)
Bütün Şiirler (2002) (Şiir)
Açılı/yorum (2004)(Deneme)