Turgay Başyayla Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Turgay Başyayla Kimdir? Biyografisi – Hayatı

turgay-basyayla-kimdir

Türküleri ve sunuculuğunu üstlendiği “Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu” programı ile Türk halkının gönlünde taht kurmayı başarmış olan sanatçı Turgay Başyayla kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Turgay Başyayla hakkında merak edilenler ve çok daha fazlası yazımızda…

Turgay Başyayla Kimdir?

Başarılı türkücü ve sunucu Turgay Başyayla, 1977 yılında Zonguldak’ta dünyaya gelmiştir. Aslen Çankırı’lı olan sanatçı, babasının işi dolayısıyla Zonguldak’ta dünyaya gelmiştir.

İlk ve orta öğrenimini Çankırı’da tamamlayan sanatçı 1995 yılında Antalya Akev Kolejini tamamladı.

Öğrencilik hayatında basketbola ilgi duyan sanatçı bir dönem profesyonel olarak basketbol oynamıştır.

Yüksek öğrenimini Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Başyayla, eğitimi devam ederken TSM korosunu kurmuş ve üniversiteler arası yapılan yarışmalarda iyi derecelere sahip olmuştur.

2000 yılında ilk albümünü “Nazlıcan” adıyla çıkarmış, iki yıl sonra “Ben Patlarsam” adlı albümünü çıkarmıştır.

Türküleri ile Türk halkının gönlünde taht kurmayı başaran sanatçı, Türkiye’nin bir çok ilinde konserler vermiştir.

Halk oyunları eğitimi de alan Başyayla, Cumhuriyet tarihinde TBMM’de halk konseri vermiş olan ilk sanatçı ünvanına sahiptir.

Şarkıcılık kariyerinin yanı sıra “Şizofren Aşk” isimli televizyon filminde oynayarak oyunculuğa adım atmıştır.

“Şizofren Aşk” filminde dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Turgay Başyayla, 2005 yılında “Otel İstanbul” adlı filmde başrol oynamıştır. Oyunculuk ve tiyatro konusunda da eğitim alan Başyayla, 2005 yılının son aylarında “Öz” adlı üçüncü albümünü çıkardı.

2015 yılında “Davetsiz Misafir” adlı programın sunuculuğunu üstlenen Başyayla, şimdilerde “Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu” adlı programı sunmaktadır.