Tuncel Kurtiz Kimdir?

Tuncel Kurtiz Kimdir?

tuncel kurtizYeni neslin Ezel dizisinde canlandırdığı Ramiz Karaeski karakteri ile tanıdığı usta tiyatrocu Tuncel Kurtiz, 1 Şubat 1936 tarihinde İzmit’te dünyaya geldi. Türk sinema ve tiyatro tarihine damga vuran ünlü oyuncu, aynı zamanda yönetmen, yapımcı ve senaristlik de yapmıştır. Babasının görevi nedeniyle ilkokul yıllarında 8 farklı şehir değiştiren ünlü oyuncu liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde okumuş ve daha sonra üniversite eğitimine başladı. Üniversitede önce hukuğu daha sonra filoloji, psikoloji ve felsefe gibi bölümleri denediyse de hiçbir bölümden mezun olmadı.

Aktif olarak oyunculuk hayatı 1958 yılında başlayan ve o günden ölümüne denk sinema ve tiyatroya gönlünü veren Tuncel Kurtiz, oyunculuk kariyerine Dormen Tiyatrosu’nda başlamıştır. Bu yıllarda yurt içi ve yurtdışında birçok oyunda rol alan usta oyuncu, Keşanlı Ali Destanı, Devr-i Süleyman, Şeyh Bedrettin Destanı gibi önemli tiyatro oyunlarında oynadı. Tiyatroculuk kariyerini rol aldığı ilk sinema filmi olan Şeytanın Uşakları adlı film ile sinemaya taşıyan usta oyuncu, o günden sonra sinemadan hiç kopmadı. Bu filmi Sürü, Umut ve Duvar gibi onlarca film izledi. Yakın arkadaşı Yılmaz Güney’in vefat ettiği 80 darbesinden sonra yurt dışına yerleşen Tuncel Kurtiz, 90’lı yıllarda ülkesine geri döndü.

2003 yılında televizyonda da görünmeye başlayan ünlü oyuncu, 2003 yılında rol aldığı Alacakaranlık dizisinin ardından genç kuşaklar tarafından da tanınmaya başladı. 2006 yılına gelindiğinde Hacı dizisinde canlandırdığı karakter ile dikkat çeken usta oyuncunun televizyondaki asıl çıkışı 2009 yılında izleyici ile buluşan Ezel dizisi oldu. Burada Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Barış Falay ve Yiğit Özşener gibi isimlerle çalışan usta oyuncu, dizide hayat verdiği Ramiz Karaeski karakteri ile gençler arasında bir fenomen haline geldi. Öyle ki 2013 yılında hayata gözlerini yumduktan sonra bile yeni neslin özlemle andığı bir isim olmayı başardı. Tiyatro ve sinemaya gönül veren ve Türk sinemasının en önemli isimlerinden biri olan Tuncel Kurtiz, ayrıca 1986 yılında Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı filmi ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünü de aldı. Yazımızı, usta oyuncu ile ilgili akıllarda kalan şu satırlarla tamamlayalım;

Oysa herkes öldürür sevdiğini
kulak verin bu dediklerime
kimi bir bakışıyla yapar bunu
kimi dalkavukça sözlerle
korkaklar öpücükle öldürür
yürekliler kılıç darbeleriyle
kimi gençken öldürür sevdiğini
kimi yaşlıyken
şehvetli ellerle boğar kimi
kimi altından elleri
merhametli kişi bıçak kullanır
çünkü bıçakla ölen çabuk soğur
kimi yeterince sevmez
kimi fazla sever
kimi satar kimi de satın alır
kimi gözyaşı döker öldürürken
kimi kılı kıpırdamadan
çünkü herkes öldürür sevdiğini
ama
herkes öldürdü diye
ölmez…