Tolstoy Kimdir, Hayatı, Eserleri

Tolstoy Kimdir, Hayatı, Eserleri

Tolstoy Kimdir, Hayatı, Eserleri

Lev Nikolayeviç Tolstoy, 1828’de, ailesinin, Moskova’nın güneyindeki Tula şehri yakınındaki Yasnaya Polyana Malikânesinde doğdu. Ailesi zengin toprak sahipleriydiler ve bazıları da, ”Savaş ve Barış’taki karakterlere model alındılar.

Tolstoy’un eğitimi özel Fransız hocalarına bırakıldı. Kazan Üniversitesini üç senede tamamlamasma rağmen, diploma almadı. Bir müddet aylak gezdikten sonra, asker oldu.

Kafkaslarda bir kaç sene kaldıktan sonra Kırım Harbi’nde yer aldı. Bu tecrübe, ona, ordu hayatı ile iyice ünsiyet kazandırdı ve o da bu tecrübelerini Harb ve Sulh’unda açıkça belirtti. Avrupa’ya iki seyahat yaptıktan sonra, ailesinin malikânesine döndü, hâkim oldu ve köylünün sofistik olmayan hayatının ahlâken ve entellektüel bakımdan, medeniyetin sunî standartlarmdan daha sağlam olduğunu söyleyen Rousseau’nun prensipleri yolunda giderek, kendi toprağını işleyenler için bir okul yaptırdı.

Tolstoy’un bir yazar olarak hayatı, 1852’de, çocukluk yıllarım anlatan hikâyesi ile başladı.

1877’de Tolstoy’un hayatında büyük bir kriz görüldü ve kendisini tamamen dine verdi

Siyasî fikirleri de aynı şekilde aşın idi. Tolstoy’un inamşma göre, devlet şeytanî bir müessese idi ve mülkiyet ve kanunlar da dâhil, devletin bütün müesseseleri hırsızlık veya çıplak kuvvet üzerinde kurulmuştu.Tolstoy 9 Kasım 1910’da öldü.

Tolstoy Eserleri

Çocukluğum
Anna Karenina
Savaş ve Barış
Diriliş
Kroyçer Sonat
İtiraflarım
Tanrının Varlığı İçimizdedir
Hacı Murat
Sergi Baba
Kazaklar
İvan İlyiç’in Ölümü
İnsan Neyle Yaşar