Theresa May kimdir? İngiltere Başbakanı

Theresa May kimdir? İngiltere Başbakanı

theresa-may-ingiltere

İngiltere’de başbakan adaylarından Andrea Leadsom’un yarıştan çekilmesiyle başbakanlık ve Muhafazakar Parti liderliği için tek aday Theresa May oldu.

Theresa May (59), Oxford Üniversitesi Coğrafya Bölümü mezunu. Politikadan önce finans sektöründe çalışan May, parlamentoya 1997 yılında girdi. 2010’dan beri İçişleri Bakanı olan May, İngiltere’nin AB üyeliği sürecinin oylandığı Brexit referandum sürecinde, ayrılma karşıtı kampanya yürüttü.

Disiplini ve sert mizacı dolayısıyla Thatcher’a benzetilen May, İngiliz basınında “yeni Demir Leydi” olarak anlıyor.

Bir papazın kızı olan May, Oxford Üniversitesi mezunu. 2010’dan bu yana İçişleri Bakanlığı yapan ve en uzun süre bu görevde bulunan siyasetçiler arasında yer alan May, 1997’de milletvekili seçildi.

1977-1983 yıllarında İngiltere Merkez Bankasında çalışan May, siyasete 1986’da Merton Belediyesinde, belediye meclis üyeliğiyle başladı. 1992’de yapılan genel seçim ile 1994’te yapılan ara seçimde milletvekili seçilemeyen May, 1997’deki genel seçimle Muhafazakar Parti’nin Maidenhead milletvekili olarak İngiliz Parlamentosuna girdi.

1999’da ana muhalefette bulunan Muhafazakar Parti’nin gölge kabinesinde Eğitim Bakanlığı yapan May, 2002’de ise Muhafazakar Parti’nin ilk kadın başkanı seçildi. Son 6 yıldır yürüttüğü İçişleri Bakanlığı görevi süresince, özellikle göç konusuyla ilgili katı kararlar alan May, hükümetin yıllık göçün 100 binin altına indirilmesi hedefine ulaşamamakla da eleştirilmişti.

May, referandum öncesinde ülkesinin AB’de kalmasından yana tavır alsa da kampanya sürecinde bu yöndeki görüşünü çok fazla dillendirmeyerek arka planda durdu.

May, referandumun ardından yaptığı açıklamada, AB’den çıkış müzakerelerini başlatacak Lizbon Antlaşması’nın 50. maddesinin bu yıl sonundan önce yürürlüğe sokulmaması gerektiğini de kaydetmişti.