Tağut Nedir? Tağut ne demek?

Tağut Nedir? Tağut ne demek?

tagut-nedir

Son günlerde sıklıkla duyulan ve gündemde olan kelimelerden biri de Tağut’dur. Peki Tağut nedir? Tağut ne demek? Tağut ne anlama geliyor? Tağut hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Tağut Nedir?

Arapça “Teğa” kökünden türetilmiş olan Tağut’un mastarı olan “Tuğyan” Allah’a isyan etmek anlamına gelmektedir.

Azgın, sapık, kötülük ve sapıklık önderi, zorba, şeytan, put, puthane, kâhin, sihirbaz kişiler için bu Tağut kelimesi kullanılmaktadır.

Allah’ın hükümlerine karşı koyan ve Allah’ın yerine geçmek için bazı hükümler icad eden her varlık Tağut’tur.

Tağut, Allah’ın kurallarına karşı gelen, Allah’ın yerine geçmek isteyen ve bunun için hükümler icad eden ve hatta Allah’ın kullarını kendi kulları yapmaya çalışan kişiler veya varlıklar için kullanılmaktadır.

Bu ise şeytan, papaz, dinî veya siyasî lider veyahut da kral olabilir. Bu sebepten dolayı bir insanın müslüman olabilmesi için tağut’u reddetmesi gerekmektedir.

ALLAH Teâlâ Kur’an-ı Kerîm’de; “Andolsun ki biz her kavme ‘ALLAH’a ibadet edin, tağuta kulluk etmekten kaçının’ diye (tebliğ yapması için) bir peygamber göndermişizdir” (en-Nahl, 16/36).

“İman edenler ALLAH yolunda cihad ederler, kâfirler ise tağut yolunda savaşırlar” (en-Nisa, 4/76) ayetleriyle müminlere tağut hakkında bilgi vermekte ve tağuta karşı takınmaları gereken tavrı açıklamaktadır.