Sinan Çetin Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

Sinan Çetin Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

sinan-cetin-kimdir

Sinan Çetin, son günlerde oğlu Rüzgar Çetin’in sebep olduğu trafik kazası ile bir polis memurunun ölümüne sebebiyet vermesi olayı ile gündemdeki yerini koruyor. Peki Sinan Çetin kimdir? Aslen nerelidir? Kaç yaşında? Sinan Çetin hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Sinan Çetin Kimdir?

Türk sinema film yönetmeni olan ve kendi filmlerini çektiği “Plato Film” adlı bir şirketi bulunan Sinan Çetin, 1 Mart 1953 tarihinde, Van – Bahçesaray’da dünyaya geldi.

Babası gümrük memuru olan Mehdi bey’dir. Annesi ise Şevket Hanım. Mehdi bey ve Şevket hanım’ın 8 çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Çetin, ailesinin Ankara’ya taşınması ile ilk öğrenimini Ankara’da Sakalar İlkokulu’nda, Lise öğrenimini ise; Gazi Lisesi’de tamamlamıştır.

Yüksek öğrenimini Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi daha sonra Hacettepe Üniversitesi sanat tarihi bölümünden mezun oldu.

Kariyeri

Sanat ile tanışması 1970’li yıllarda olan Çetin’in aynı yıllarda resim ve fotoğraf alanında amatör çalışmaları olmuş.

Sinema ile tanışması ise; üniversite yıllarında bir arkadaşının da vasıtasıyla Atıf Yılmaz ile tanışması ile başlamıştır. Atıf Yılmaz ile tanıştıktan sonra ilk sinema deneyimini, 1975 yılında, Zeki Ökten’in çektiği “Hanzo” adlı filmde asistanlık yaparak başladı.

Bu filmden sonra Çetin, Atıf Yılmaz ve Şerif Gören ile çalıştı.

Çetin, 1977 yılında “Baskın” ve “Halı Türküsü” adlı belgesel filmlerini yönetti. İlk uzun metrajlı filmi, başrollerinde Nur Sürer ve Fikret Hakan’ın oynadığı “Bir Günün Hikayesi” filmini çekti. Bu film 1982 yılında “Antalya Film Festivali”nde en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü.

Sinan Çetin’in kariyerinde dönüm noktası, Çiçek Abbas, 14 Numara, Çirkinler de Sever, Berlin in Berlin gibi ödüllü filmleri ile oldu.

Sinema filmlerinin yanı sıra reklam filmleri ve müzik klipleri de yöneten Çetin, bireysel eleştirisini dile getirdiği Propaganda, Komiser Şekspir gibi liberteryen filmler ile büyük bir gişe hasılatı sağladı.

Çetin, yakın dostu Atilla Yayla’nın da desteğiyle bir yayınevi kurmuştur. Çetin, Ayn Rand ve Karl Popper gibi filozofların eserlerini yayınladığı bu yayın evini, liberteryen düşünceyi yaymak amacıyla kurmuştur.

İlk evliliğinden 1985 yılında Rüzgar adında bir oğlu olan Sinan Çetin, ikinci evliliğini 1990 yılında, aynı zamanda filmlerinde sinamatograf olarak çalışan Rebekka Haas ile yaptı. Bu evlilikten de 1992 yılında Rafael Cemo Çetin, 1994 yılında Orfeo Çetin, 1996 yılında Tess Sahara Çetin adlarında 3 çocuğu dünyaya geldi.