Semahat Sevim Arsel Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Semahat Sevim Arsel Kimdir? Biyografisi – Hayatı

semahat-sevim-arsel-kimdir

2012 yılında vergi rekortmeni olan Semahat Sevim Arsel, 2016 yılında tekrar vergi rekortmeni oldu. Peki Türkiye’nin 2016 yılı vergi rekortmeni Semahat Sevim Arsel kimdir? Kaç yaşında? Aslen nereli? Semahat Sevim Arsel hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Semahat Sevim Arsel Kimdir?

Vehbi Koç’un kızı ve Koç Holding yönetim kurulu üyesi Semahat Sevim Arsel, 1928 yılında, Ankara’da dünyaya geldi.

Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un en büyük çocuğu olan Semahat Koç Arsel, Amerikan Kız Koleji’nden mezun olmuştur.

İyi derecede İngilizce ve Almanca bilen Arsel, 1956 yılında Nusret Arsel ile evlenmiştir. Çocuğu yoktur.

1964 ila 1972 yılları arasında Koç Holding yönetim kurulu üyesi ve Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu üyesi olarak çalışan Arsel, daha sonraki yıllarda TURYAT ve SANERC (Semahat Arsel Nursing Educational & Research Center)’in başkanlığını yapmıştır.

TURYAT ve SANERC başkanlık görevini halen sürdürmekte olan Arsel, aynı zamanda Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu başkanıdır.

2012 yılında vergi rekortmeni olan Arsel, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2015 yılında açıklamış olduğu verilere göre 2014 yılında en fazla vergi veren 2. isim olmuştur.

Semahat Arsel, aynı zamanda Florance Nightingale Vakfı ikinci başkanı ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu kurucusudur. Kuruluşunda Amerikan Hastanesi bünyesinde yer alan SANERC, 2004 tarihinde Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’na bağlanmıştır. Ayrıca TEGV’in de kurucu üyelerindendir.

 

Forbes Dergisi’nin 2013 yılı Mart ayında yaptığı bir araştırmaya göre Semahat Arsel, 3,2 milyar dolar servetiyle Türkiye’nin 2. dünyanın ise 423. zengin ismidir.

2012 yılında vergi rekortmeni olan Arsel, 2016 yılında başarılarını devam ettirerek tekrar vergi rekortmeni olmuştur.