Şarık Tara Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Şarık Tara Kimdir? Biyografisi – Hayatı

sarik-tara-kimdir

Enka Holding Fahri Başkanı Şarık tara kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Şarık Tara hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Şarık Tara Kimdir?

Enka Holding Fahri Başkanıdır ve inşaat yüksek mühendisi Şarık Tara, 22 Nisan 1930 tarihinde, Üsküp’te dünyaya geldi. Aslen Üsküp – Makedonyalı’dır.

Annesi Erenköy Kız Lisesi’nde okumuş, dönemin şartları uygun olmadığından tıp tahsili yapmamış, ancak yüksek kültürlü bir kimse olan Mahmure Hanım’dır. Anne tarafından I. Murat’ın öncü kuvvet komutanı ve Yıldırım Bayezid tarafından Üsküp ve Kosova bölgesini idareye tayin edilmiş olan Yiğit Bey’in torunudur. Yahya Kemal ile de torun çocukları olmaları nedeniyle aralarında akrabalık bağı vardır.

Babası Fevzi Bey ise, bilindiği kadarı ile son üç kuşağı esnaflık yapan Karadağ kökenli Hacıhamziç ailesindendir.

Tara’nın dedesi İbrahim Bey’in babası Hamza Bey’den dolayı bu isimle anılırlar. Tara soyadı ise Karadağ’daki Tara Dağı ve Tara Nehri’nden gelmektedir.

Fevzi Tara, Üsküp, Beyrut ve Belgrad’da tahsil yapmış bir avukattır. Sancak ve güney Yugoslavya Müslümanlarının Yugoslavya Kralı nezdinde temsilciliğini de yapan babası Manastır’da avukatlık stajını yaparken annesi ile tanışmışlardır. Lise eğitimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1949’da girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden 1954 yılında mezun oldu.

Şarık Tara, Enka Holding Fahri Başkanıdır ve inşaat yüksek mühendisidir. Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı oğlu Sinan Tara yürütmektedir.

Şarık Tara aynı zamanda RUYİAD (Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği) üyesi ve derneğin Yüksek İstişare Konseyi Başkanıdır.

2014 yılı vergi rekortmeni olan Şarık Tara, 2015 yılı verilerine göre 2,4 milyar dolar şahsi serveti ile Türkiye’nin en zengin 6. ismi olmuştur.

Kariyeri

Şarık Tara, 1942 yılında Üsküp Başkonsolosu Reşat Karabuda’nın yardımıyla önce İstanbul’a geldi ve yengesi Seniha Hanım’ın yanında kalmaya başladı.

1944 yılında ailesinin de geldiği Türkiye’de orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1954 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu.

Mezuniyetinden sonra 1957 yılında kız kardeşi Vildan Gülçelik’in kocası Sadi Gülçelik ile birlikte ENKA Kolektif Şirketini kurarak müteahhitlik faaliyetlerine başlamıştır.

Enişte ve kayınbirader sözcüklerinin ilk hecelerinden oluşan bir isim olan ENKA Kolektif Şirketi daha sonra Anonim Şirket’e, 1972’de de ENKA Holding A.Ş.’ye dönüşmüştür. Şarık Tara, bünyesinde çok sayıda şirketin yer aldığı ENKA Holding Yatırım Anonim Şirketi’nin halen Fahri (Onursal) Başkanlığını yapmaktadır.

Özel Hayatı

Şarık Tara, Lale Tara ile evlidir. Çiftin bu evliliklerinden; Sinan Tara, Zeynep Tara Keyman ve Leyla Tara Suyabatmaz adından 3 çocukları olmuştur.

Ödülleri

Kamu ve özel kuruluşları ile vakıf ve spor kulüplerinde sosyal faaliyetlerde bulunmakta ve bunlara maddi ve manevi destek de sağlamaktadır. Yüksek Mühendis Şarık Tara’ya yurt içi ve yurt dışındaki iş ve sosyal faaliyetleri nedeniyle çok sayıda ödül verilmiştir.