Şamil Tayyar Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

Şamil Tayyar Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

samil-tayyar-kimdir

Ak parti 24.25. ve 26. dönem TBMM Gaziantep Milletvekili olan Şamil Tayyar kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Şamil Tayyar hakkında bilinmeyenler ve ilginizi çekecek tüm detaylar yazımızda…

Şamil Tayyar Kimdir?

Star Gazetesi Ankara Temsilcisi ve köşe yazarı, kitap yazarı, gazeteci kimliğinin yanı sıra aynı zamanda Ak Parti 24 – 25 – 26. dönem TBMM Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, 1 Mart 1965 yılında, Gaziantep’in İslahiye ilçesinde dünyaya geldi.

İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’in İslahiye ilçesinde tamamlayan Tayyar, yüksek öğrenimine Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde devam ederek 1986 yılında mezun oldu.

Üniversitenin son yıllarında gazetecilik hayatı başlayan Tayyar, 21 yıl süren gazetecilik kariyerinin 17 yılında Sabah ve Milliyet gazetelerinde yazdı.

Gazetecilik kariyerinin son döneminde Yeni Şafak Gazetesinde Ankara Haber Müdürü ve köşe yazarı olarak daha sonra Tercüman Gazetesi’nde köşe yazarı olarak görev yaptı.

İlk kitabı olan “Refah Yol Tutanakları” 1997 yılında yayımlandı.

1999 yılında Türkiye genel seçimleri’nde DSP’den milletvekili aday adayı oldu. Daha sonra Tayyar, YSK’ya 9. sıradan aday gösterildiğini bildirerek dilekçe verdi ve adaylığını geri çekti.

Son yıllarda bir çok kitap derleyen ve çıkartan Tayyar, Zülfikar Doğan’ın ardından Star Gazetesi Ankara Temsilciliği görevine getirildi. Aynı dönemde Star Gazetesi’nde de köşe yazarlığı yapmaktaydı.

“Operasyon Ergenekon” adlı kitabı yazarak yayınlayan Tayyar, 2 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alınmış ve hakkında soruşturmanın gizlilik ihlali nedeni ile dava açılmıştır.

Bu dava sonucunda 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmış, ancak mahkeme hükmün geri bırakılmasına karar vererek Şamil Tayyar’ı 5 yıl denetimli serbestlik kararı ile tahliye etmiştir.

Kitapları

Refahyol Tutanakları – 1997
5n 1Kamyon – 2006
Operasyon Ergenekon – 2008
Gölge İktidar – 2008
Kıt’a Dur! – 2009
Pusu – 2009
Çelik Çekirdek – 2010
Kürt Ergenekonu – 2011
Beşinci Darbe – 2013