Rabia kimdir? Rabia selamı nedir?

Rabia kimdir? Rabia selamı nedir?

rabia-kimdir-rabia-selami-nedir

Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan ve Ak partili Milletvekilleri tarafından yapılarak çok konuşulanlar arasına giren “Rabia” ve “Rabia Selamı” nedir? Rabia hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Rabia Kimdir?

Gerçek adı, Rābiʿatü-l-ʿAdeviyyetü-l-Ḳaysiyye olan Rabia, 752 yılında doğmuş ve 801 yılında vefat etmiş olan Basra’lı ünlü Müslüman ve Sufi kadındır.

Ünlü müslüman ve sufi kadı olan Rabia, kesin bir bilgi olmamakla birlikte 752 yılında, fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve ailenin 4. kızı olduğu için kendisine Rabia adı verilmiştir.

Küçük yaştayken anne ve babasını kaybeden Rabia, köle olarak satılmış, elini sakatlamak pahasına kaçmaya çalışmış ancak daha sonra tekrar yakalanmıştır.

Rabia’nın efendisi onun bu halini görerek etkilenmiş ve onu serbest bırakmıştır. Dönemin önemli sufilerinden evlenme teklifi alan Rabia, bu teklifleri reddetmiş ve ölünceye kadar bekar yaşamıştır.

Rabia’nın hikayesi ve sözleri, 13. yüzyıl sufilerinden Feriüddin Attar’ın, kimi evliyaların hayatları ve sözlerini derlediği ünlü eseri “Tezkiret’ül Evliya”da yer almaktadır.

İlk dönem sufi şairleri arasında yer alan en önemli isimlerden olan Rabia’nın ilahi aşk öğretisi kendisinden sonra gelen sufileri de önemli ölçüde etkilemiştir.

20. yüzyılda Rabia hakkında kaleme alınmış en kapsamlı eser ise; Margaret Smith’in master tezi olarak kaleme aldığı ve daha sonra kitaplaştırılan ve Türkçeye de çevirilen “Rabia the Mystic” adlı eserdir.

Rabia İşaretinin Anlamı Nedir?

Rabia, Arapça’da 4’üncü demek. Mursi taraftarları hem toplandıkları Rabiatül Adeviyye Meydanı’na hem de Mursi’nin 4. Cumhurbaşkanı olmasına gönderme yaptıkları için bu işareti benimsedi.

Mısır’da darbe karşıtı gösterilerin yapıldığı Rabiatül Adeviyye Meydanı’nda başlayan ve tüm dünyaya yayılan “Rabia işareti”nin Mısır’da “Darbeye Karşı Koalisyon” tarafından tüm gösterilerde öncelikli sembol olarak kullanılması istenmiştir.

Rabia işareti Mısır dışındaki gösterilere de yayılmış ve Türkye’de de Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti Milletvekilleri başta olmak üzere bazı çevrelerce kullanılmaktadır.

Aynı dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk olarak Bursa mitinginde Rabia selamı vermesi, özellikle Arap basınında geniş yankı uyandırmıştır.