Pervin Buldan Kimdir? (HDP İstanbul Milletvekili) HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan kimdir ve kaç yaşındadır? Gözaltına alınan Pervin Buldan hakkında tüm detaylar...

Pervin Buldan Kimdir? (HDP İstanbul Milletvekili)

TBMM Başkanvekili ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan kimdir? 23 Aralık 2016 Cuma günü İstanbul’daki evinde gözaltına alınan Pervin Buldan aslen nerelidir ve kaç yaşındadır?

6 Kasım 1967’de Hakkâri’de doğdu. Baba adı Halis, anne adı Lütfiye’dir. Lise mezunudur. Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanlığı görevinde bulundu. 2005 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Halkların Demokratik Partisi ve Demokratik Halk Partisinde Merkez Yürütme Kurulunda görev aldı. 23 ve 24. Dönemde Iğdır Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Çevre Komisyonu Üyeliği yaptı. 24. Dönemde başladığı Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekilliği görevini halen sürdürmektedir. İyi düzeyde Kürtçe bilen Buldan, 2 çocuk annesidir.

6 Kasım 1967 yılında dünyaya gelen Pervin Buldan aslen Hakkârilidir. Babasının adı Halis, annesinin adı Lütfiye’dir.

Liseden mezun olduktan hemen sonra kısa bir süre Iğdır İl Özel İdaresi’nde memurluk yapan Buldan, 1987 yılında teyzesinin oğlu olan işadamı Savaş Buldan’la evlenmiştir. PKK’ya haraç veren Savaş Buldan kimliği bilinmeyen kişilerce 2 Haziran 1994 yılında kaçırıldı ve 4 Haziran 1994’te de öldürüldü.

1995 senesinde “Cumartesi Anneleri”ne katılan Buldan 4 yıl boyunca Taksim’de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlere katıldı. Bu yıllarda HADEP’te iki dönem Parti Meclisi üyesi oldu. 2005 senesinde Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen 1000 kadın arasında yer aldı.

2007 yılı Türkiye Genel Seçimlerinde Iğdır’dan bağımsız aday olarak katıldığı seçimi kazandı ve Iğdır’ın ilk kadın milletvekili olarak meclise girdi. Daha sonra “Demokratik Toplum Partisi keçen Pervin Buldan bu partide kapatılınca  “Barış ve Demokrasi Partisi’ne geçti.

Şu an HDP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili olan Pervin Buldan, HDP’ye yönelik terör operasyonları kapsamında İstanbul’daki evinde 23 Aralık 2016 Cuma günü sabah saatlerinde polis ekiplerince gözaltına alınmıştır.