Osman Gazi Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Osman Gazi Kimdir? Biyografisi – Hayatı

osman-gazi-kimdir

İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3 buçuk saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü’nün açılışı yapılan törenle gerçekleşti. Peki köprüye adı verilen Osman Gazi kimdir? Osman gazi hakkında bilinmeyenler ve merak edilen detaylar yazımızda…

Osman Gazi Kimdir?

Osman Bey, Osman Gazi mahlasıyla Osmanlı Beyliği ve Osmanlı Hanedanı’nın kurucusu ve beyliğin ilk padişahı olan Türk hükümdardır.

1258 yılında, Söğüt’te dünyaya gelen Osman Gazi, 1 Ağustos 1326 tarihinde vefat etmiştir.

Dedesi Süleyman Şah, büyükannesi Hayme Hatun, babası Ertuğrul Gazi, annesi ise Halime Hanım’dır.

 

Beyliğinin ve Bağımsızlığının ilanı

1299 yılında Anadolu Selçuklu Devletinin uç beyi olmaktan çıkıp Söğüt ve Domaniç’te Osmanlı Beyliğini kurmuştur. Sonrasında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Ünlü Tarihçi Halil İnalcık’a göre Osmanlı Devleti bağımsızlığını 1302’de Koyunhisar Muharebesinden sonra kazanmıştır. Moğol istilalarından kaçan Müslümanların, beyliğine sığınması ile siyasi ve askeri gücü artmıştır. Çöküş döneminde bulunan Doğu Roma İmparatorluğu’ndaki karışıklıkların da etkisiyle kısa sürede Anadolu ve Doğu Roma’nın hakimi durumuna gelmiştir. Vefat ettiği zaman beylik, Eskişehir ile Bursa arasındaki topraklarda hüküm sürüyor ve Doğu Roma İmparatorluğu’na ait İznik ve Bursa’yı abluka altında tutuyordu.

Son Yılları ve Ölümü

Osman Gazi son yıllarında yaşının ilerlemesi ve “damla illeti” yani gut hastalığı yüzünden tarihçilerin bildirdiklerine göre, beylik idaresini oğlu olan Orhan Bey’e bırakmıştı. Ancak Osman Bey’in ne zaman ölüp, Orhan Bey’in ne zaman beylik idaresini tümüyle eline aldığı tartışmalıdır.

1320’den sonraki olayların tarihçilerce anlatımlarında Osman Bey’in ismi geçmemektedir. 15. yy Osmanlı tarihçilerinden Ruhi Çelebi 1481 tarihine kadar getirdiği Tevarih-i Âli Osman adlı tarih eserinde Osman Bey’in 1320’de öldüğünü bildirmektedir.

II. Mehmet ve II. Beyazid döneminde yaşayıp 1502’ye kadar olanları inceleyen Oruç Bey’in “Tevarih-i Âli Osman” adlı tarih eserinde ise Osman Bey’in ölüm tarihi 1327 olarak verilmektedir. Diğer tarihçiler Osman Bey’in ölümünü bu iki üç tarih arasında vermektedirler.

Modern tarihçi Necdet Sakaoğlu; “1320’den sonraki olaylarda Osman Bey’in adı geçmezken, oğlu Orhan’ın 1324’de bey olduğunu kanıtlayan belgelerden söz edilir” diyerek Osman Bey’in ölümünün 1324’de olduğunu ileri sürmektedir.

Osman Bey’in ölüm yerinin nerede olduğu da tartışmalıdır. Büyük olasılıkla Söğüt’te ölmüştür. Bazı tarihçiler Bursa’nın onun ölümünden önce Osmanlı Devleti eline geçtiğini kabul ederek, Bursa’da öldüğünü iddia ederler. Ancak Bursa’nın Orhan Gazi tarafından kendi beyliği döneminin başında fethedildiği üzerinde Osmanlı tarihçilerinin çoğu hemfikirdirler.

Osman Gazi’nin önce Söğüt’te babası Ertuğrul’un türbesine gömüldüğü ve Bursa’nın fethinden sonra buradan alınıp Bursa kalesinde Osmaniye Meydanı’nda bulunan Gümüşlü Kümbet’e (Aya Elia) gömüldüğü kabul edilmektedir.

Osman Gazi, babası Ertuğrul Gazi’den yaklaşık 4.800 km2 olarak devraldığı Osmanlı toprağını oğlu Orhan Gazi’ye 16.000 km2 olarak devrettiği hesaplanmıştır.

Yenilikleri

İlk bakır Osmanlı Parası 1324’de Osman Gazi tarafından bastırıldı. Adı “sikke” idi.

AİLESİ

Eşleri

Malhun Hatun – İslam alimi Şeyh Edebali‘nin kızı, Orhan Gazi’nin annesi

Erkek çocukları
Orhan Bey (1281 – 1362)
Pazarlı Bey (1285 – 1311)
Çoban Bey (1283 – 1337)
Hamid Bey (1288 – 1329)
Alaeddin Bey (1282 – 1331)
Melik Bey (1290 – 1366)
Savcı Bey (1294 – 1325)

Kız çocukları
Fatma Hatun (1284 – 1347)