Nurcan Taylan Kimdir? Biyografisi – Hayatı – Başarıları

Nurcan Taylan Kimdir? Biyografisi – Hayatı – Başarıları

nurcan-taylan-kimdir

Başarılı Türk kadın halterci Nurcan Taylan’ın adı yine bir doping iddialarıyla gündemde. Peki Nurcan Taylan kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Nurcan Taylan hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Nurcan Taylan Kimdir?

Başarılı Türk kadın halterci Nurcan Taylan, 29 Ekim 1983 tarihinde, Ankara’da dünyaya geldi.

Türkiye’ye Olimpiyat Şampiyonluğu kazandıran ilk kadın sporcu olan Taylan, henüz daha 11 yaşındayken antrenör Mehmet Üstündağ tarafından keşfedildi. Bu keşfin ardından profesyonel halter hayatı başlayan Nurcan Taylan, halterde 6 Avrupa rekoru ve 2 Dünya rekoru kırdı.

2004 yılında Atine’da gerçekleştirilen Olimpiyatlar da 48 kiloda dünya ve olimpiyat rekoru kırarak altın madalya kazandı. Bu rekoru ile Türk spor tarihine adını yazdırdı.

2004 yılının Ekim ayında, milli halterciler Aylin Daşdelen, Sibel Şimşek ve Şule Şahbaz, Türk Milli Takımı antrenörü Mehmet Üstündağ’ı taciz suçlamasıyla mahkemeye verdi. Antrenör iddiaları reddederken Nurcan Taylan da hocasını savundu.

Konu ile ilgili soruşturma başlatıldı ve Nurcan Taylan’ın Bulgaristan’da yapılan 2005 Dünya Şampiyonası’na katılması engellendi.

2008 yılında Pekin’de gerçekleştirilen Pekin Olimpiyatları’nda 3 hakkında sıfır çekerek başarısız oldu ve erkenden elenerek Türkiye’ye hayal kırıklığı yaşattı.

2009 yılında 3 altın madalya kazandı!

2009 yılında Romanya’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonasında koparma, silkme ve toplamda 3 altın madalya alarak eski günlerine dönüş sinyalleri verdi.

2010 yılında dünya rekoru kırdı ve altın madalya kazandı!

2010 yılında Antalya’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda 48 kiloda yarışan Nurcan Taylan, silkmede 121 kilo kaldırarak dünya rekorunun ve altın madalyanın sahibi oldu. Nurcan koparma ve silkmenin ardından toplamda da altın madalya kazandı.

2012 yılında doping kullandığı gerekçesiyle 4 yıl müsabakalardan men cezası verdi!

14 Haziran 2012 tarihinde Uluslararası Halter Federasyonu (IWF), Nurcan Taylan’a doping kullandığı gerekçesiyle 26 Ekim 2011 tarihinden geçerlik olmak üzere 4 yıl müsabakalardan men cezası verdi.

Ekim 2012’de 2 yıla indirilen cezası 26 Ekim 2013’te sona erdi.

Başarıları

nurcan-taylan-basarilari