Niran Ünsal kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

Niran Ünsal kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

niraunsal-kimdir

Muhteşem şarkıları ve güçlü sesi ile Türk müziğine değerli eserler kazandıran Niran Ünsal kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Kiminle evli? Niran Ünsal hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Niran Ünsal Kimdir?

Aslen İzmirli olan başarılı ses sanatçısı Niran Ünsal, 13 Ağustos 1976 tarihinde, İzmir’de dünyaya geldi. Niran Ünsal, aynı zamanda başarılı sanatçı Haktan Ünsal’ın kardeşidir.

TRT İzmir Radyosu keman ve ses sanatçısı Nursal Ünsal ve kanun sanatçısı Ahmet Canevi’nin ikinci çocuğu olarak sanatçı bir ailede dünyaya gelen Niran Ünsal, müzik hayatına henüz sekiz yaşındayken, İzmir TRT Çocuk Korosu’nda başladı.

Daha sonra ileri koro ve gençlik korosunda yer aldı. Uzun yıllar TRT İzmir Radyosu’nda görev alan Ünsal, sonrasında Türk Sanat Müziği Korosu’nun sınavlarını kazandı. Dört ay kadar koroda görev aldı.

Kariyerini Türk Pop Müziği’nde devam ettirmeye karar veren sanatçı, radyodan ayrılarak orkestra eşliğinde sahne çalışmalarına başladı. Aynı dönemde ilk evliliğini gerçekleştiren Ünsal’ın bu evliliğinden “Hande” adını verdiği kızı dünyaya geldi.

İzmir’de radyo programcılığı yaptığı dönemde İzmir Devlet Konservatuarı Şan Bölümü Öğretim Üyesi Müfit Bayraşa ile tanıştı.

Bayraşa, Pop Show 94 yarışması için hazırladığı besteyi Niran Ünsal’ın yorumlamasını istedi. Yarışmanın ödülleri arasında S Müzik’le albüm anlaşması da yer alıyordu. Fazla düşünmeden teklifi kabul etti ve “Serseri Mayın” isimli eserle Pop Show 94 yarışmasında birinci oldu.

Yarışmadaki başarısının ardından kariyerinde emin adımlarla ilerlemek isteyen Ünsal, müzik dünyasının usta isimleriyle sahne çalışmaları yaptı ve beste denemelerine başladı.

1996 yılının Ağustos ayında ilk albümünü “Haktan” adıyla çıkardı. Bu albümde yer alan bir çok parçası hit oldu.

İlk albümünün ardından sahne çalışmalarına ağırlık veren Ünsal, bestelerini diğer sanatçılar ile paylaşarak destek oldu.

1999 yılında ikinci albümünü “Şarkılara Tutundum” adıyla çıkardı. Yine bu albümden bir çok parçası hit oldu.

Ayrıca Zerrin Özer’in 1996 yılında seslendirdiği “Deli Yaz”ın da müziği ve bestesi Niran Ünsal’a aittir.

Son düet şarkısı Erkan Özkaya’nın Bay Bay albümünde sözleri Hakkı Yalçın,müziği Niran Ünsal’a ait olan “Kalbinin Sesini Dinle” adlı parçayı Erkan Özkaya ile birlikte yorumlamıştır.

Özel Hayatı

İlk evliliğini 1990 yılında Kaan Canbağ ile yapan Ünsal’ın bu evliliğinden 1991 yılında ‘Hande’ adını verdiği bir kızı dünyaya geldi. Ancak çift 6 ay sonra yollarını ayırdı.

Ünsal, ikinci evliliğini, 1999 yılında tiyatrocu Peker Açıkalın ile yaptı. Çift resmi nikahlı olarak evlenmedi ancak birlikte yaşadılar. Çiftin birlikteliklerinden 2000 yılında ‘Narin Şeker’ adını verdikleri bir kızları oldu.

Ünsal, üçüncü evliliğini, 2004 yılında Selçuk Soğukçay ile yaptı. Ancak çift daha sonra yollarını ayırdı.

Evliliklerinde bir türlü mutluluğu yakalayamayan Ünsal, dördüncü evliliğini, 14 Ocak 2007 tarihinde, Kuyumcu Oğuz Türküsev ile yaptı. Ancak bu evlilik üç yıl sürdü ve çift 8 Aralık 2009 tarihinde yollarını ayırdı.

14 Şubat 2010 tarihinde magazin muhabiri İbrahim Gugu ile birlikte yaşamaya başlayan Niran Ünsal, 2011 yılının Haziran ayında resmi nikahlı olarak evlendi. Ancak aynı yılın Eylül ayında yollarını ayırdılar. Sadece iki ay ayrı kalabilen çift 2011 yılının Kasım ayında tekrar bir araya geldiler. Çiftin 4 Temmuz 2012 tarihinde bir kız çocukları ve 2014 yılının Mart ayında ise “Riva” adını verdikleri bir erkek çocukları dünyaya geldi.

Oldukça zorlu bir çocukluk dönemi geçiren Niran Ünsal’ın annesi Nursal Ünsal Birtek, 19 Nisan 1991 tarihinde, 1984 yılında evlendiği 4. eşi Mehmet Birtek’in sürekli Alkol alıp Niran Ünsal’ı taciz etmesi ve “Seni ve çocukları öldüreceğim” tehditleri üzerine eşini korkutmaya karar veriyor. Birtek, bir Sabah çocuklarını parka gönderdikten sonra evindeki silahla kocasını korkutmak isterken silahın ateş almasıyla kocasını öldürüyor. Bu cinayetten sonra cezaevinde yatan Birtek’in çocuklarına anneanne Fatma Tekçiçek baktı. Annesi 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılamış. Daha sonra olayın kaza olduğu kayıtlara geçirilerek 9 ay hapsine karar verilmiş.

Albümleri

Haktan (13 Ağustos 1996)
Şarkılara Tutundum (1999)
Göçebe (2004)
İyi Niyetlerim (2007)
Sesler ve İzler (2009)
Bir Avaz Bir Saz (2010)
İnce Ayar (2012)
Ok (2014)
Nü Club & By ŞorŞi (2016)

Müzik videoları

Haktan
Helal et
Firuze
İtiraf ediyorum
Göçebe
Sebebim
Aklım Hep Sende
Bir Şans Daha
Geçtim Dünya Hevesinden