Muzaffer Kuşhan Kimdir? Biyografisi

Muzaffer Kuşhan Kimdir? Biyografisi

muzaffer-kushan-kimdir

1946 yılında Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Simo köyünde doğan Op.Dr. Muzaffer Kuşhan, ilkokulu köyde okul olmadığı için Erzurum’da oturan dayısının yanında tamamladı.

İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1969’da bitiren Dr.Muzaffer Kuşhan, askerliğini yedek subay doktor olarak Manisa’da tamamladı ve terhisinden hemen sonra Muş’un Malazgirt ilçesine  giderek 1 yıl serbest hekim olarak çalıştı.

Daha sonra Almanya Stuttgart’ta 6 yıllık Genel Cerrahi ihtisasını en yüksek notla tamamlayarak uzmanlık belgesini aldı. Bu zaman zarfında Cerrahi Zayıflama yöntemleri uygulayan ekipte yer aldı. Ardından 2 yıllık Kaza Cerrahisi üst ihtisasını tamamladı ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki sağlıklı yaşam kliniklerinde incelemelerde bulundu.

İstanbul’da 1981 yılından itibaren serbest hekim olarak faaliyet göstermeye başlayan Dr.Muzaffer Kuşhan, kişiye özel diyet reçeteleri ve egzersiz programlarıyla fazla kilolu hastaların tedavisinde büyük başarılar elde etti.

Klinik ortamda zayıflama yönteminin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı oldu. 1987 yılında başladığı bu sağlık hizmetini 1993 yılına kadar Büyükada’daki Splendid Otel’de sürdürdü. Kendi kliniğini kurmak için yaptığı araştırmalarda hem şehir merkezine çok yakın oluşu hem orman içi yürüyüş alanlarının muhteşemliği nedenleriyle en uygun yerin Polonezköy olduğunu tespit etti.

Klinik olarak fazla kilolular için büyük spor salonu, ısıtmalı iç havuzu, spası ve diyet mutfağı ile 60 odalı tesisini 1994 yılında hizmete açtı. 1995 yılında hastane ruhsatı aldı. Gelen kişilerin “hasta değiliz sadece fazla kiloluyuz, hastane ismini yadırgıyoruz” şeklindeki ifadeleri üzerine tesis 2002 yılında Sağlık Oteli’ne dönüştürüldü.

Kebap, lahmacun, hamburger, börek gibi sevilen ama diyet listelerinde yasak kabul edilen yiyecekleri, özel yöntemlerle hazırlayarak kendi diyetine katan Dr. Muzaffer Kuşhan, 2019 yılında adrese teslim diyet yemek siparişi yapılan DrKushanlaDiyet.com sitesini hayata geçirdi.

Dr.Kuşhan, merkezinde kalanlara 50 yıllık hekim olarak, zayıflama konusundaki 40 yıllık tecrübe ve bilgi birikimi ile sağlıklı yaşam eğitimi vermektedir. Konu ile ilgili dünyadaki gelişmeleri çok yakından takip etmektedir.

Ekaterina Kuşhan ile evli olan Dr. Muzaffer Kuşhan’ın Aslıhan Kuşhan adında bir kızı ve Murat Kuşhan adında bir oğlu bulunmaktadır.

 

 

 

KİTAPLARI

– Sağlıklı Zayıflama, Tayf Basım,  1990, 157 s.

– Besinlerin Kalori Değerleri, Acar Matbaacılık, 1992, 63 s.

– Ayırma Diyeti, Kişisel Yayın, 2001, 157 s.

– Genç Kalma Sanatı (Anti-Aging), Remzi Kitabevi, 2003, 151 s.

– Akdeniz Diyeti, Kuşhan Sağlık ve Turizm Ltd. Şti, 2004, 179 s.

– Gayrimeşru Diyet, Kuşhan Sağlık ve Turizm Ltd. Şti, 2017, 109 s.