Murat Karayılan Kimdir? Aslen Nereli? Biyografisi

Murat Karayılan Kimdir? Aslen Nereli? Biyografisi

murat-karayilan-kimdir

PKK lideri olarak bilinen Murat Karayılan kimdir? Aslen nereli? kaç yaşında? Murat Karayılan hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Murat Karayılan Kimdir?

Yasadışı terör örgütü PKK’nın bilinen lideri Murat Karayılan, 1954 yılında, Birecik’te doğdu.

İlk,orta ve lise eğitiminden sonra yüksek öğrenimini Makine Bölümü’nde tamamlayan Karayılan, 1979 yılında yasa dışı terör örgütü PKK’ya katıldı ve burada “Cemal” kod adını kullandı.

Başlangıçta eylemlerini Şanlıurfa’da yürüten Karayılan, daha sonra Suriye’ye kaçtı.

1999 yılında Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının ardından PKK’nın başına geçti ve örgütü Kuzey Irak’ta Kandil Dağı’ndaki üstten yönetti.

14 Ekim 1999 tarihinde, ABD Hazinesi, Karayılan’ın önemli bir uyuşturucu kaçakçısı olduğunu ilan ederek ABD vatandaşlarının kendisiyle mali ve ticari ilişkiler kurmasını yasakladı.

Karayılan’ın İran Devrim Muhafızları’nın PKK’nın İran’daki uzantısı PJAK’a karşı Kuzey Irak’ta yürüttüğü harekât sırasında 13-14 Ağustos 2011’de tutuklandığı iddia edildi.

Murat Karayılan, 28 Ekim 2015 tarihinden bu yana, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “en çok aranan teröristler” listesinin kırmızı kategorisinde yer almaktadır.