Meral Akşener Kimdir? Aslen Nereli? Biyografisi – Hayatı

Meral Akşener Kimdir? Aslen Nereli? Biyografisi – Hayatı

MERAL-AKSENER-KİMDİR

Hakkında çıkan iddialarla gündemden düşmeyen başarılı siyasetçi Meral Akşener kimdir? Aslen nerelidir? Kaç yaşında? Meral Akşener hakkında bilinmeyenler ve merak ettiğiniz tüm detaylar yazımızda…

Meral Akşener Kimdir?

Siyaset gündeminde adını sıklıkla duyduğumuz, Türk siyasetçi Meral Akşener, 18 Temmuz 1956 tarihinde, İzmit’te dünyaya geldi.

Türk siyasetçi Meral Akşener, aynı zamanda eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili ve eski İçişleri Bakanı. 20. ve 21. dönem DYP, 23. 24. ve 25. dönem MHP milletvekili olmuştur. Ayrıca Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde milletvekili adayı gösterilmemiştir.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun olan Akşener, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktorasını yaptı. Daha sonra Yıldız, Kocaeli ve Marmara Üniversitelerinde öğretim üyesi olarak ders verdi. Kocaeli Üniversitesi’nde İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı görevinde bulundu ve Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfı’nın kuruluşunu gerçekleştirdi.

Kariyeri

1995 yılında Doğru Yol Partisi (DYP) Kadın Kolları Başkanı olan Akşener, 24 Aralık 1995 tarihinde yapılan TBMM 1995 Türkiye genel seçimleri’nde DYP İstanbul, 2007 Türkiye genel seçimleri’nde Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul ve 2011 Türkiye genel seçimleri’nde Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul milletvekili olarak meclise girdi.

Akşener, 1968 yılında CHP’den Millet Meclisi başkanvekili seçilen Muş milletvekili Hayriye Ayşe Nermin Neftçi’den sonra 10 Ağustos 2007 tarihinde Güldal Mumcu ile beraber TBMM başkanvekili seçilen kadın milletvekili oldu.

Ayrıca Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeliği yaptı.

Siyasi kariyerinde oldukça etkin bir kişilik olan Akşener, bulunduğu parti olan MHP’den 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmedi.

Akşener’in milletvekili adayı gösterilmediği 1 Kasım 2015 seçimlerinde MHP’nin oy kaybederek mecliste temsil edilen 4. parti olunca 30 Kasım 2015 tarihinde yapmış olduğu basın toplantısında kurultay talebinde bulunmuş ve üzerime düşen her görevi yapmaya hazırım dedi ve mahkeme kararı ile yapılacak olan MHP olağanüstü kongre’si için Meral Akşener genel başkan adayı oldu.

Özel Hayatı

Başarılı siyasetçi 1980 yılında, Makine Mühendisi Tuncer Akşener ile evlendi. Mutlu evliliği halen süren Akşener’in bu evliliğinden 1984 yılında, Fatih Akşener adından bir oğlu oldu.