Maher Zain Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Maher Zain Kimdir? Biyografisi – Hayatı

maher-zain-kimdir

Lübnan kökenli, İsveçli Müslüman bir R&B şarkıcısı olan Maher Zain, aynı zamanda söz yazarı ve müzik yapımcısıdır.

Henüz 8 yaşındayken ailesi ile birlikte İsveç’e taşınan Maher Zain, yüksek öğrenimini burada Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünde tamamladı. Üniversite hayatı bittikten sonra müzik hayatı başladı ve Fas doğumlu İsveç yapımcı Nadir Khayat (sahne adıyla RedOne) ile bağlantı kurdu.

Yapımcı Nadir Khayat, New York’a taşındı. Maher Zain’de müzik hayatına devam edebilmek için yapımcısının ardından New York’a yerleşti. Daha sonra Kat DeLuna gibi sanatçılarla çalışmaya başladı.

İlahi tarzında R&B söylemeye başladı!

Maher Zain, 27 yaşındayken İsveç’e geri yaptığı bir yolculukta İslamiyet’e bir kez daha bağlanmış ve müzik yapımcılığından vazgeçerek ilahi tarzında R&B söylemeye karar vermiştir.

16 Temmuz 1981 tarihinde, Trablusşam, Lübnan’da dünyaya gelen Maher Zain, ilk albümü olan “Thank You Allah” yani “Teşekkür Ederim Allah” albümünü 2009 yılında piyasaya sürmüş ve bu albüm ile uluslararası çapta başarıya imza atmıştır.

Daha sonra ikinci albümü olan “Fprgive Me” yani “Beni Bağışla” albümünü 2 Nisan 2012 tarihinde piyasaya sürmüştür.

Bu iki albüm sonrasında dünya çapında tanınan bir sanatçı olmayı başaran Zain, Türkiye’de ve dünya da bir çok konser vermiştir. Ünlü şarkıcının Türkiye de Konya ilinde verdiği konserde 15.000 kişilik salon dolmuş ve taşmıştır.

Albümleri

Thank You Allah – 2009

Forgive Me – 2012

Single’ları

2009 – Palestine Will Be Free – (Filistin Özgür Olacak)
2010 – Insha Allah – (İnşallah)
2010 – The Chosen One – (Seçilmiş Kişi)
2011 – Freedom – (Özgürlük)
2011 – Ya Nabi Salam Alayka – (Ey Peygamber, Huzur Senin Üzerine Olsun)
2011 – For The Rest Of My Life – (Ömrümün Geri Kalanı Boyunca)
2014 – Samih
2014 – Nas Teshbehlena
2015 – A’amarona A’amalona

Ödülleri

2010’un Ocak ayında, Maher Zain “Ya Nabi Salam Alayka” isimli şarkısı Ortadoğu’nun en büyük radyosu Nujoom FM tarafından “En İyi İlahi ödülü”ne layık görüldü. Böylelikle Zain, Sami Yusuf, Hussein Al-Jismi ve Mohammed Mounir gibi göze çarpan diğer şarkıcıları da geride bırakmış oldu.