Madam Curie Kimdir?

Madam Curie Kimdir?

Marie Curie, 1867- 1934 yılları arasında Fransa’da yaşamış bir fizikçi ve kimyagerdir. Bugün onu daha çok Madam Curie adıyla hatırlıyoruz. Yıllarca fizik ve kimya alanında çalışmalar yapan ünlü bilim insanı, eşiyle birlikte Uranyum ile yaptığı çalışmalar sonucunda radyoaktivite’yi bulmuştur. Radyoaktiviye üzerine yaptığı çalışmalar ile bu dalda Nobel ödülü kazanmıştır. Bunun üzerine radyum elementi üzerine de araştırmalar yapmış ve bu kez de tek başına bir Nobel ödülü kazanmıştır.

Bilim tarihine damga vurmuş kadınlardan belki de en önemlisi olan Madam Curie, hayatı boyunca araştırmalar yaptığı radyum elementi ile çok fazla haşır neşir olduğundan kanser olmuş ve 1934 yılında hayata veda etmiştir. Tüm dünyanın bilim tarihinin bugün geldiği noktaya gelmesinde önemli bir isim olmuştur. Çeşitli çalışmalar, yaptığı icatlar ve buluşlar ile yaşadığı dönemin tek kadın bilim insanı yine Marie Curie olmuştur. Tıpkı onun gibi kızı İrene Curie de nobel ödülü kazanmış bir isimdir. Radyoloji biliminin kurucusu olan Marie Curie, yaptığı çalışmalar ile bilim dünyasında bir çığır açmıştır. Önce Varşova’da bir Polonya okulunda eğitim almış, daha sonra ablasının yanına Paris’e gelerek eğitimini burada sürdürmüştür.

1914 yılına gelindiğinde Fransa’nın Paris Üniversitesi’nde kurulan Radyum Enstitüsü’ne müdür olarak atanan ilk isim olmuştur. Dünya Savaşı döneminde, onun gibi bilim ile ilgilenen kızı Irene Curie ile birlikte röntgen cihazları üzerinden X ışını teknolojisi hakkında eğitim vermiştir. Bu dönemde fizik tedavi uzmanlarına da radyoloji üzerine çeşitli eğitimler vermiştir. Bilim dünyasının en önemli kadınlarından biri olan Marie Curie, 1903 ve 1911 yıllarında aldığı Nobel Fizik Ödüllerinin dışında ayrıca; 1903 yılında İngiliz Kraliyet Birliği’nden Davy madalyası almış ve 1921 yılında, o dönemde bilim dünyasına sağladığı katkılar neticesinde dönemin başkanından 1 gr radyum almıştır.