Kösem Sultan Kimdir?

Kösem Sultan Kimdir?

Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi ile birlikte, tarihe damga vurmuş isimler yeniden gündeme geldi. Şimdilerde ise yeni başlayan Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi ile özellikle Kösem Sultan çok merak ediliyor. 1. Ahmet’in gözdesi, eşi Kösem Sultan, 1590 yılında Bosna’da doğdu. I.İbrahim ve 4. Murat’ın anneleri olan Kösem Sultan, o dönemde Mahpeyker sultan olarak da bilinirdi. Saraya gelmeden önceki adı Anastasya’ydı. 15 yaşındayken İstanbul’a getirilen Kösem Sultan, o yaşta 1.Ahmet’in gözde cariyesi olmayı başardı.

Saraya getirildikten sonra adı Mahpeyker olan ve ardından 1. Ahmet’in Kösem adını verdiği sultan, 1623 ile 1632 yılları arasında Osmanlı tahtının perde arkasındaki isim oldu. 1617 yılında eşinin vefatının ardından eski saraya gönderildi ve tahta geçen II. Osman’ın öldürülmesinin ardından, kendi oğlu IV.Murat’ın geçmesi ile saraya geri döndü. Daha 11 yaşındayken tahta geçen IV.Murat’ın genç yaşta tahta geçmesi nedeniyle tahtın arkasındaki isim Kösem Sultan oldu. O dönemde Divan toplantılarına da perde arkasından katıldı.

IV. Murat’ın yaşı ilerleyince, annesinin de tahttaki etkisi azaldı. Kösem Sultan, I.Ahmet’in nikahlı eşidir. Osmanlı devlet yönetiminde etkin rol oynayan kadınlardan biri olmayı başaran sultanın hayatı çok merak edilmiş ve daha sonra birçok opera eserine, kitaba ve tiyatro oyunlarına konu olmuştur. Saraydaki işlerinin yanı sıra, hayır işlerinden de elini çekmemiştir. Etrafındaki fakirlere yardım eden Kösem Sultan, fakir yöre halklara önemli yardımlarda bulunmuştur. 1.Ahmet’in kardeşi Mustafa’yı idamını Kösem Sultan’ın engellediği söylenir. Kösem Sultan 1651 yılında vefat etti.

Kösem Sultan’ın Çocukları

  1. Şehzade Mehmet
  2. Şehzade Süleyman
  3. IV.Murad
  4. Şehzade Kasım
  5. 1.İbrahim
  6. Ayşe Sultan
  7. Fatma Sultan
  8. Gevherhan Sultan
  9. Hanzade Sultan
  10. Atike Sultan