Kenan Sofuoğlu Kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Biyografisi – Hayatı

Kenan Sofuoğlu Kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Biyografisi – Hayatı

kenan-sofuoglu-kimdir

Türk motosiklet yarışçısı Kenan Sofuoğlu kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Kenan Sofuoğlu hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Kenan Sofuoğlu Kimdir?

2012 yılında SüperSport Dünya klasmanında 183 puanla şampiyonu olan Kenan Sofuoğlu, 25 Ağustos 1984 yılında, Sakarya – Adapazarı’nda dünyaya geldi.

Kenan Sofuoğlu, motor tamircisi İrfan Sofuoğlu’nun en küçük oğludur. 2001 yılında Almanya’ya yerleşen ünlü yarışçı, aynı yıl Yamaha-Cup’ı kazanmıştır.

Hakatında ve kariyerinde en büyük destekçisi olan Bahattin Sofuoğlu’nu 2002 yılında bir otomobil kazasında kaybeden Sofuoğlu, daha sonra ağabeyinin yakın arkadaşı olan Aytunç Taş’tan destek almıştır.

Sofuoğlu, 2003 sezonunda Supersport-IDM’de 2. olduktan sonra 2004’te Fim Superstock 1000 Cup’a geçmiştir. 2004 sezonunu şampiyona üçüncüsü olarak tamamladıktan sonra 2005 Superstock-1000 şampiyonluğunu hedef seçti.

İlk iki yarışını kazanan yarışçı, bir kaza sonucunda bileğini kırması sebebiyle Misano’daki yarışa katılamamış, sezonu 2. olarak tamamlamıştır.

2006 yılında Supersport-WM’ye başlarken yaşadığı sponsorluk sorunları nedeniyle Yamaha Almanya takımından ayrılmak zorunda kaldı. Ancak son anda İsviçre’de yaşayan, ismi gizli tutulan bir (Selçuk Allaç) Türk iş adamının sponsorluk sağlamasıyla Ten Kate’nin Honda takımına katılmıştır.

Supersport WM’de 2006 sezonunu üçüncü olarak tamamlamıştır.

2007 yılında şampiyon oldu!

2007 yılında Supersport Dünya Şampiyonluğu’nda sezonun bitimine 3 yarış kala şampiyon oldu.

2010 yılında Dünya şampiyonu oldu!

2010 Yılı Dünya Supersport Şampiyonası’nda sezonun 13. ayağı olan ve Fransa’da Paris’in kuzeyinde bulunan Magny Cors Pisti’nde koşulan yarışta Kenan Sofuoğlu 2. sırada yer almasına rağmen Dünya Şampiyonu olmayı başarmıştır.

Bu başarısının ardından Kenan Sofuoğlu, boynunda Türk bayrağı ile zafer turu atmasının ardından Osmanlı kavuğu giydi.

2011 yılında Spor Toto’nun teklif ettiği 800,000 TL’lik isim hakkı bedelini, dini inancı gereği reddetmiş ve hayır kurumlarına verilmesinden memnuniyet duyacağını belirtmiştir.

2012 yılında Supersport Dünya Şampiyonu oldu!

2012 yılında Supersport Dünya Şampiyonluğu’nda sezonun bitimine 1 yarış kala şampiyon oldu.

2015 yılında Supersport Dünya Şampiyonu oldu!

2015’te Supersport Dünya Şampiyonluğu’nda, en yakın rakibi olan Patrick Jacobsen’e 33 puan fark atarak, Fransa’da çıktığı yarışta podyuma çıkarak dünya şampiyonluğunu garantiledi. Bu şampiyonluk Sofuoğlu’nun 4. şampiyonluğu oldu.

Kenan Sofuoğlu, ağabeyi Sinan Sofuoğlu’nu, 9 Mayıs 2008 yılında Kocaeli Körfez Pisti’inde geçirdiği motosiklet kazası sonucu kaybetmiştir.

Özel Hayatı

Kenan Sofuoğlu, 3 Eylül 2014 tarihinde, Hollandalı Julia Looman ile hayatını birleştirdi. Sofuoğlu’nun bu evliliğinden 14 Mart 2015 tarihinde “Hamza” adından bir oğlu oldu.

Kenan Sofuoğlu’nun oğlu Hamza Sofuoğlu, 2 Mayıs 2015 tarihinde geçirdiği beyin kanaması sonucunda hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alındı. Bir süre tedavi altında tutulan ancak durumu bir türlü düzelmeyen Hamza Sofuoğlu, 26 Temmuz 2015 tarihinde vefat etti.

Kenan Sofuoğlu’nun oğlu Hamza Sofuoğlu’nun ölümü, tüm ailesini, Kenan Sofuoğlu hayranlarını ve tüm Türkiye’yi yasa boğdu.