Kemal Unakıtan Kimdir? Kemal Unakıtan kimdir neden öldü hastalığı neydi gibi sorular merak konusu. Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 12 Ekim 2016 sabahı tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Kemal Unakıtan Kimdir?

AK Parti hükümetlerinde 3 dönem Maliye Bakanlığı yapan Kemal Unakıtan, 12 Ekim 2016 Çarşamba günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Peki Kemal Unakıtan kimdir, hastalığı neydi, neden öldü?

Kemal Unakıtan, 14 Şubat 1946 tarihinde Edirne’nin Domurcalı İlçesine bağlı Süloğlu Köyünde dünyaya geldi. AK Parti Eskişehir milletvekillerinden olan Unakıtan, AK Parti’nin 58’inci, 59’uncu ve 60’ıncı hükümetleri döneminde Maliye Bakanlığı görevini yürüttü.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimlerini Edirne’de tamamladı. 1968 senesinde Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Üniversiteden mezun olduktan sonra Maliye Bakanlığı bünyesinde Hesap Uzmanı olarak çalışmaya başladı. 1976-1978 yılları arasında SEKA Genel Müdürlüğü yaptı. Ardından çeşitli finans ve dış ticaret kurumlarında çeşitli görevlerde bulundu. Ahsen Unakıtan ile evli olan Kemal Unakıtan, İngilizce dilini konuşabilmekteydi ve 3 çocuk babasıydı.

 

Recep Tayyip Erdoğan’ın talebiyle onun yerine aday olarak 2002 yılında TBMM’ye girdikten sonra yine Erdoğan’ın inisiyatifiyle Abdullah Gül başbakanlığındaki 58. Hükümette Maliye Bakanlığı’na getirildi. Erdoğan’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’den alarak, kendisine bağlamasıyla özelleştirmenin de patronu oldu. Farklı tavır ve uygulamalarıyla sürekli olarak ‘ilgi ve tepki’ nedeni oldu ve gündemde kaldı.

Hakkında Ekim 2005, Şubat 2006 ve Mart 2006 tarihlerinde verilen üç ayrı gensoru önergesi de, TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi. 22 Temmuz 2007 tarihinde Ak Parti’den Eskişehir milletvekili seçilen Unakıtan, 60. hükümette de Maliye Bakanı olarak görev aldı ancak 1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu bu görevi Mehmet Şimşek’e devretti ve kendisi kabine dışında kaldı. 12 Ekim 2016 tarihinde vefat etti.