Kazım Koyuncu Kimdir? Hayatı – Biyografisi

Kazım Koyuncu Kimdir? Hayatı – Biyografisi

kazim-koyuncu-kimdir

Yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle 25 Haziran 2005 yılında hayata veda eden Kazım Koyuncu’yu bu gün ölümün 11. yılında saygı ve özlemle anıyoruz. Peki Kazım Koyuncu kimdir? Aslen nereli? Kazım Koyuncu hakkında bilinmeyenler ve çok daha fazlası yazımızda…

Kazım Koyuncu Kimdir?

Laz kökenli Karadeniz müziği ile Rock’n Roll müziği sentezleyerek kendi tarzını yaratan Kazım Koyuncu, Türk müzisyen, söz yazarı ve oyuncudur. Henüz gençliğinin baharında 33 yaşındayken yakalandığı testis kanserinin akciğerlerine yayılması sonucunda 25 Haziran 2005 tarihinde hayata veda etmiştir.

7 Kasım 1971 tarihinde Artvin’in Hopa ilçesinde dünyaya gelen Koyuncu, bakkallık ve berberlik yaparak ailesinin geçimini sağlayan Cavit Koyuncu’dur. Kitap okuyan bir babaya sahip olan ve bu ayrıcalık sayesinde çocukluğunun çok farklı olduğunu her daim dile getirmiş olan Koyuncu, babasının farklılığının kendisine olumlu yönde yansıdığının her zaman altını çizmiştir.

Kazım Koyuncu’nun babası Cavit Koyuncu, Hopa’da bakkalık ve berberlik yaparak ailesini geçindiren bir babaydı. Cavit Koyuncu, 1960’lı yıllarda Türkiye İşçi Partisi’nin kuruluş dönemlerinde partililerle tanışmış, dükkanı öğrencilerin kitap-gazete okuma yeri haline gelmişti.

Kazım Koyuncu henüz 10 yaşındayken babası, 12 Eylül Darbesi’nde Erzurum’da 6 ay hapis yattı. Bu sırada Kazım Koyuncu, annesi Hüsniye Koyuncu’nun gayretleriyle ayakta kaldı.

Daha sonra babasının aldığı mandolin ve amcasının Almanya’dan getirdiği gitar ile müzik yaşamına ilk adımlarını attı.

Henüz 17 yaşındayken İstanbul’a gitti ve İstanbul Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi. Ancak 1993 yılında aldığı bir karar ile okulu bırakarak sadece müzik yapmaya karar verdi. Ayrıca 1990 yılında Çağdaş Sanat Atölyesi’nin etkinliklerinde yer aldı. Çağdaş Oyuncular’ın sahneye koyduğu “Faşizmin Korku ve Sefaleti” adlı oyunun müziklerini yaptı.

1993 yılında Mehmedali Barış Beşli ile birlikte Zuğasi Berepe (Denizin Çocukları) isimli yeni bir grup kurdu. Zuğaşi Berepe, Kâzım Koyuncu’nun müzik yaşamında olduğu kadar Lazca söyleyen bir rock grubu olarak da Türkiye’de önemli bir adımdır.

Koyuncu, grup olarak 1995 yılında ilk albümleri olan ‘Va Mişkunan’nı yayınladılar. İlk albümden 3 yıl sonra ikinci albümleri olan ‘İgzas’ı yayınladılar. Ancak ikinci albümden sonra grup dağıldı.

2000’li yılların başında Kazım Koyuncu askere gitti. Asker dönüşünde 2001 yılında ilk solo albümü olan “Viya!”nın kayıtlarına başladı. Albüm ilk zamanlar çok popüler olmasa da ilerleyen dönemlerde albümde yer alan tüm parçalar klasikleşti.

Bu albümden sonra 2002 yılında “Gülbeyaz” adlı Karadeniz dizisi için bir teklif aldı ve bu teklifi kabul ederek Gökhan Birben ile birlikte dizinin müziklerini yaptı. Ayrıca dizinin bazı bölümlerinde de rol aldı. Tüm Türkiye dizinin müziklerini çok sevdi ve Kazım Koyuncu’yu bu müziklerle tanıdı.

Dizi ile birlikte yıldızı parlayan Kazım Koyuncu, konserlere apırlık verdi. Daha sonra 2003 yılında ikinci solo albüm çalışmalarına başladı. Bu albüm 2004 yılında “Hayde” adıyla çıktı. Kazım Koyuncu ikinci solo albümü “Hayde” ile satış rekorları kırdı. Bu başarı ile birlikte yurt dışı konserleri de arttı. Ancak yoğun çalışma temposu içinde şiddetli öksürükleri başladı. Bir arkadaşının ısrarı üzerine doktora giden Koyuncu, 2004 yılının sonlarında kanser olduğunu öğrendi. Bu haberi alan ailesi ve sevenleri çok üzüldü.

Doktorları tarafından fazla yorulmaması için uyarılan Koyuncu, her şeye rağmen konserlerine devam etti.

Bir yandan hastalığı ile mücadele eden ve bir tandan da konserlerini aksatmayan Koyuncu, son konserini 2005 yılında, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde verdi. Bu konserin ardından 2005 yılının 25 Haziran günü hayata gözlerini yumdu.

Ölümü ile tüm sevenleri, ailesi ve sanat dünyası büyük üzüntüye boğuldu. Ölümünün ardından 1 yıl sonra, Kazım Koyuncu anısına “Dünyada Bir Yerdeyim” adlı albüm yayınlanmıştır.

Kazım Koyuncu’nun unutulmayan sözlerinden biri!

“Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem”

Kazım Koyuncu, 27 Haziran 2005’te, doğduğu köy olan Pançol’da fındık ağaçlarının çevrelediği köy mezarlığında defnedilmiştir.

Hakkında Yapılan Belgeseller

  • Cine5, Portreler Kazım Koyuncu belgeseli – Yayın tarihi: 25 Haziran 2012
  • CNN Türk, 5n1k Kazım Koyuncu belgeseli – Yayın tarihi: 5 Aralık 2012
  • Şarkılarla Geçtim Aranızdan – Kazım Koyuncu Belgeseli
  • Keşke Olmasaydı – Kazım Koyuncu Belgeseli

Albümleri

  • Viya! (2001)
  • Hayde (2004)
  • Dünyada Bir Yerdeyim (2006)