KADİR TOPBAŞ KİMDİR?

KADİR TOPBAŞ KİMDİR?

KADİR TOPBAŞ KİMDİR?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı da yapan Kadir Topbaş Kimdir? Aslen Nerelidir? Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Altıparmak köyden olan Kadir Topbaş 1945 yılında dünyaya geldi. Ailesinin İstanbul’a geldiğinde 3 aylık olan Topbaş eğitim hayatına İstanbul’da başladı. Işık Lisesi’nde başladığı lise hayatını İmam Hatip Lisesi’nden mezun olarak tamamladı.

1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Doktora tezini İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” başlığıyla tamamladı.

Topbaş uzun yıllar serbest mimar olarak çalışan Topbaş 1994–1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı. 1999 yerel seçimlerinde Fazilet Partisi’den Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçildi.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AKP’den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Topbaş üç dönem boyunca İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığını yürüttü. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’ndan 2017 yılında istifa etti.

Özleyiş Topbaş’la ev i olan Kadir Topbaş’ın üç çocuğu var.