İsmail Kahraman Kimdir, Aslen Nerelidir? (Hayatı) TBMM Başkanı İsmail Kahraman kimdir, aslen nerelidir, kaç yaşındadır?

İsmail Kahraman Kimdir, Aslen Nerelidir? (Hayatı)

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman kimdir? 9 Ocak 2017 Pazartesi günü tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde yeniden yoğun bakımı alındığı bildirilen TBMM Başkanı İsmail Kahraman aslen nerelidir, kaç yaşındadır ve ailesi hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

TBMM BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN KİMDİR?

7 Aralık 1940 tarihinde Rize’de doğmuştur. 27. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olan İsmail Kahraman, Türk hukukçu ve siyasetçidir.

İlk ve ortaokul öğrenimini Karabük’te tamamlayan Kahraman, liseyi Haydarpaşa Lisesi’nde, üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Üniversiteden mezun olduktan sonra İstanbul Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyeti başkanlığı ve yüksek öğrenim öğrencilerini temsil eden Milli Türk Talebe Birliği Genel Başkanlığı yapmıştır.

Siyaset hayatına ilk defa 24 Aralık 1995’teki Türkiye Genel Seçimlerinde, rahmetli Necmettin Erbakan’ın partisi olan Refah Partisi’nden meclise girerek başlamıştır. 28 Haziran 1996 tarihinde ise Refah Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından Kültür Bakanı olarak görevlendirilmiştir.

28 Şubat’taki post-modern darbesinde yani 18 Haziran 1997’de istifa ederek bakanlık görevinden ayrılmıştır. 18 Nisan 1999 genel seçimlerinden önce Refah Partisi’nin kapatılmasıyla seçimlere Fazilet Partisi adayı olarak katılmış ve 21. Dönem Milletvekili olarak yeniden seçilerek meclise girmiştir.

3 Kasım 2002’deki seçimlerde adaylığını koymayan İsmail Kahraman bir süre siyaset hayatına ara vermiştir. 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde ise AK Parti’den İstanbul Milletvekili seçilerek bir kez daha meclise girmiştir.

İsmail Kahraman, 22 Kasım 2015 tarihinde yapılan TBMM Başkanlık seçimlerinde 316 oy alarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 27. Başkanı olarak göreve başlamıştır. Evli olan Kahraman dört çocuk babasıdır.