İbrahim Kalın Kimdir? Aslen nereli? Hayatı – Biyografisi

İbrahim Kalın Kimdir? Aslen nereli? Hayatı – Biyografisi

ibrahim-kalin-kimdir

İbrahim Kalın, 11 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı sözcüsü olarak göreve getirildi. Peki İbrahim Kalın kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Görevi ne? İbrahim kalın hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

İbrahim kalın Kimdir?

2014 yılında Cumgurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olarak atanan İbrahim Kalın 1971 yılında, İstanbul’da dünyaya geldi.

Aslen Erzurum’lu olan İbrahim Kalın, Lise öğrenimini Alanya’da Alanya Lisesi’nde tamamladı. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’ne kayıt oldu ve 1992 yılında mezun oldu.

Yüksek öğrenimini tamamlayan Kalın, İslam düşüncesi ve felsefe alanında yüksek lisans yapma amacıyla Malezya’ya gitti. Kalın, burada “Mulla Sadra’da Hareket-i Cevheriyye Nazariyesi” baskılı yüksek lisansını tamamladıktan sonra 1994 yılında Türkiye’ye dönüş yaptı.

1996 yılında Amerika’da George Washington Universitesi’nde felsefe ve İslam düşüncesi alanında doktora çalışmalarına başladı.

1998 yılında Fransa’da üç ay dil eğitimi alan kalın, Kanada, Fransa, Ingiltere, Isvicre, Urdun, Iran, Pakistan, Israil, Bosna, Makedonya ve Hirvatistan gibi bir çok ülkelere seyahat etti. Bu ülkelerde uluslararası konferanslara katıldı ve tebligler sundu.

Kalın, halen Washington DC’de ikamet ediyor ve Mulla Sadra’nin bilgi teorisi ve anti-subjektivist bir epistemolojinin imkanı üzerine olan doktora tezini yazmaktadır.

İslam felsefesi alanında İngilizce yayınlanmış makaleleri bulunan Kalın, Dergah ve Divan gibi dergilerde Türkçe yazılar yayınladı.

Bunun yanı sıra Kalın, T. Izutsu’nun İslamda Varlık Düşüncesi ve Darkavi’nin Bir Mursid’in Mektupları adlı eserlerini Türkçe’ye kazandırdı.

2007 yılında “Türkiye Yazarlar Birliği Fikir Ödülü”nü kazanan Kalın;

“DİA İslam Ansiklopedisi, MacMillan Encyclopedia of Philosophy, Biographical Encyclopedia of Islamic Philosophy, Holy People of the World: A Cross-Cultural Encyclopedia, Encyclopedia of Religion,  Oxford Encyclopedia of the Islamic World ve Oxford Islamic Studies Online” gibi ansiklopedik eserlere de katkıda bulunmuştur.

Özel Hayatı

Kariyerinde oldukça başarılı olan İbrahim Kalın, 1992 yılında evlendi. Bu evliliğinden Rumeysa ve Dilruba adında iki kız evladı oldu.

Akademik çalışmalarının yanı sıra fotoğraf sanatıyla da yakından ilgilenen kalın, Washington DC’deki bir müzik grubunda bağlama ve ney çalıyor.

İbrahim Kalın, 11 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı sözcüsü olarak göreve getirilmesi ile adından sıkça söz ettirmiş ve hayatı en çok merak edilen kişiler arasında yerini almıştır.