İbrahim Bilgen kimdir? Mavi Marmara saldırısında İsrail askerleri tarafından vurularak öldürülen İbrahim Bilgen hayatı, biyografisi..

İbrahim Bilgen kimdir?

Batman’ın Beşiri ilçesinde 2 Mart 1949 tarihinde doğan İbrahim Bilgen, Irak’ın Musul kentinden göç eden bir ailenin oğludur. 1974 yılında evlenen Bilgen 6 çocuk babasıydı.

MESLEKİ KARİYERİ

İbrahim Bilgen, Siyasetçi ve Elektronik Mühendisi’ydi. Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden 1976 yılında mezun oldu. Vatani görevini 1980 yılında Antalya’da yedek subay olarak tamamladı. Uzun yıllar Siirt Yem Fabrikası’nda çalışan Bilgen daha sonra Siirt Devlet Hastanesi’nde çalışmaya başladı. Ayrıca Siirt’in ilk yerel televizyon kanalı Selam TV’nin kurucusudur.

SİYASİ HAYATI

Refah Partisi’nin Siirt İl Teşkilatını kuran Bilgen bir süre partinin Siirt İl Başkanlığı görevini üstlendi. 2007 genel seçimlerinde Saadet Partisi’nden Siirt Milletvekili adaylığını koydu ancak seçilemedi. 2009 yılındaki yerel seçimlerde ise Siirt Belediye Başkan Adayı oldu ve yüzde 0.78 oy alarak beşinci oldu.

MAVİ MARMARA SALDIRISINDA HAYATINI KAYBETTİ

İbrahim Bilgen, 2010 yılının Mayıs ayında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın gönüllü bir ferdi olarak İsrail’in işgali altındaki Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisinde (Gazze Filosu) yer aldı. Ancak İsrail askerlerinin gemiye saldırması sırasında vurularak şehit oldu.

Öldürülmesinin ardından İbrahim Bilgen’in otopsisi yapıldı. Raporda, sağ omuz, sırt, sağ kalça ve sağ şakak olmak üzere 4 yerinden kurşun çıkarıldığı belirtildi. İHH Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail askerlerinin İbrahim Bilgen’i Filistin İslami Hareketi’nin lideri Raid Salah’a benzediği için öldürüldüğünü öne sürmüştür.