Hurşit Külter Kimdir? Güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı ve günlerdir haber alınamadığı iddia edilen DBP'li Hurşit Külter Kerkük'te bulundu. Peki Hurşit Külter kimdir?

Hurşit Külter Kimdir?

Terör örgütü PKK destekçisi DBP’nin Şırnak il yöneticisi olan Hurşit Külter için uzun zamandır kayıp haberleri yapılıyordu. Ancak bu çığırtkanlığı yapan çevrelerin oyunu Külter’in Irak’ın Kerkük kentinde ortaya çıkmasıyla bozuldu. Peki kimdir bu Hurşit Külter isimli şahıs?

Hurşit Külter Kimdir?

Hakkında pek fazla bilgi bulunmayan Hurşit Külter, DBP Şırnak İl Yöneticisi’dir. 27 Mayıs 2016 tarihinden bu yanan kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter için sosyal medya üzerinde bir kampanya başlatıldı.

Günlerdir akıbeti bilinmeyen Hurşit Külter için yapılan başvurulardan da herhangi bir sonuç alınamazken; adli, kolluk ve idari birimler, Külter’in gözaltına alınmadığını belirtildi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanlığı’nın bir mülkiye müfettişini bu konunun araştırılması ve incelenmesiyle ilgili görevlendirdiğini açıkladı.

İnsan Hakları Örgütleri ise Külter’in bulunması için girişimlerini sürdürüyor. Akıbeti günlerdir bilinmeyen DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in annesi Kerime Külter, tüm annelerin “Hurşit Külter nerede?” sorusunu sormasını istedi.

Hurşit Külter Kaybolmadan önce ne olmuştu?

27 Mayıs’ta “BÖF” adlı, özel harekatçılara ait olduğu düşünülen bir Twitter hesabından, Hurşit Külter’in gözaltına alındığına dair fotoğraflar paylaşılmış, daha sonra bu paylaşım geri çekilmiş ve hesap saatlerce askıya alınmıştı.

Külter’in ise ailesine gönderdiği son mesajında etrafının sarıldığını ifade ettiği ve “Hakkınızı helal edin” dediği belirtilmişti.

Avukatların başvurusu üzerine Şırnak Emniyet Müdürlüğü, Külter’in gözaltında olmadığı yanıtını verirken; Şırnak Valiliği’nden de Külter’in gözaltında olmadığı yönünde bir açıklama yapılmıştı. Yine İHD’li avukatlara da 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı “Bu isimde birisi gözaltında değil” demişti.

HDP Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Aycan İrmez, Külter’in akıbetiyle ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle ilgili Meclis’e soru önergesi vermişti.

Külter ailesinin İl Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Savcılığı, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve Valiliğe yaptıkları başvurularda, “Bu isimde bir gözaltı kaydı yok bizde” yanıtı verilmesi üzerine avukatlar önce BM’ye başvuru yaptı.

İHD’de de 3 Haziran’da Külter için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulundu. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanlığı’nın bir mülkiye müfettişini bu konunun araştırılması ve incelenmesiyle ilgili görevlendirdiğini söyledi.

KERKÜK’TE ORTAYA ÇIKTI

Aylardır ‘Hurşit Külter nerede?’ diye soran PKK yandaşı çevrelerin sesi Külter’in ortaya çıkmasıyla adeta kısıldı. Öte yandan Külter’in “içinde bulunduğum güvenlik koşulları bu açıklamayı yapmama izin vermiyordu” sözlerinden PKK terör örgütünün buna izin vermediği anlaşıldı.

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan ise Hurşit Külter’in birden Kerkük’te ortaya çıkmasıyla ilgili olarak hem kendisinin hem de onu arayanların “salak konumuna düşürüldüklerini” itiraf etti.