HDP Milletvekili Alican Önlü kimdir? HDP Tunceli Milletvekili Alican ÖNLÜ kimdir, aslen nerelidir, kaç yaşındadır, neden gözaltına alındı? İşte tüm detaylar...

HDP Milletvekili Alican Önlü kimdir?

Alican ÖNLÜ kimdir, aslen nerelidir, kaç yaşındadır ve hangi partiden milletvekilidir? gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.

HDP Tunceli Milletvekili Alican ÖNLÜ’nün 14 Aralık 2016’da gözaltına alınmasının ardından herkes kim olduğunu araştırmaya başladı. İşte Alican ÖNLÜ hakkındaki detaylar…

ALİCAN ÖNLÜ KİMDİR?

Alican Önlü, 1967 yılında Tunceli’de dünyaya geldi. Kürt kökenli olan siyasetçi HDP Tunceli Milletvekili olarak meclise girdi. Lise mezunu olan HDP’li milletvekili 1994- 1996 yılları arasında dönemin partilerinden olan HADEP İstanbul İl Yöneticiliği, HADEP Parti Meclis Üyeliği Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2002 – 2004 yılları arasında DEHAP Parti Meclisi Üyesi Tunceli İl Başkanlığı da yapan Önlü, 2009 yılındaki yerel seçimlerde Tunceli Belediye Meclisi Üyeliği ve Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerini yaptı.

2014 yılında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti meclisi üyeliği ve Demokratik Belediyeler Birlik yürütme üyesi görevlerini de yürüttü.

2015 yılındaki genel seçimlerde HDP tarafından Tunceli Milletvekili adayı gösterilen Önlü, yüzde 61 oy oranı ile milletvekili seçildi. Evli ve 2 çocuk babası olan Alican Önlü en son terör örgütü PKK cenazesine katılarak büyük tepkiler toplamıştı.