Hasret Gültekin Kimdir? (Sivas Madımak Olayı)

Hasret Gültekin Kimdir? (Sivas Madımak Olayı)

hasret-gultekin-kimdir

2 Temmuz 1993 tarihinde, Sivas Madımak Otelinde, bir grup eylemci tarafından gerçekleştirilen olayda  hayata veda eden Hasret Gültekin Kimdir? Hasret Gültekin hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Hasret Gültekin Kimdir?

Kürt ve Alevi kökenli ozan Hasret Gültekin, 1 Mayıs 1971 tarihinde Sivas’da dünyaya geldi.

Gültekin, 2 Temmuz 1993 tarihinde, Sivas Madımak Otelinde, bir grup eylemci tarafından gerçekleştirilen Madımak Olayında yanarak can verdi.

Sivas’ın İmranlı İlçesine bağlı olan Han köyünde dünyaya gelen Hasret Gültekin’in babası Süleyman Gültekin, annesi ise Hacıhanım Gültekin’dir.

Henüz 6 yaşındayken müziğe ilgi doyarak bağlama çalmaya başlayan Gültekin, öğrenim gördüğü Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesini yarıda bırakarak müzik hayatına başladı.

Müzik ile birlikte siyasi hayatı da bulunan Gültekin, aynı zamanda İşçi Partisi üyesiydi.

‘Gün Olaydı’ adlı ilk albümünü 16 yaşındayken çıkartan Gültekin, ilk resitalini, Kadıköy Moda Sineması’nda verdi.

Talip Özkan’ın öğrencisi olan Gültekin, 1989 yılında çıkardığı Gece ile Gündüz Arasında adlı albümü ile sadece sesi ile değil bağlama ve şelpe tekniğiyle de dikkatleri çekmeyi başardı.

1991 yılında “Rüzgarın Kanatlarında” adlı albümünü çıkardı. Aynı zamanda Uluslararası festivallerde Türkiye’yi temsil etti.

Bilimsel sosyalizmi benimseyen Gültekin, önce Sosyalist Parti’nin, bu parti kapatılınca da İşçi Partisi’nin çalışkan bir üyesi oldu.

Ölümü

Pir Sultan Abdal Kültür Festivali’ne katılmak üzere gittiği Sivas’ta konakladığı Madımak Oteli’nin kundaklanması sonucu yaşanan olayda 34 kişiyle birlikte yaşamını yitirdi. Ölümünden 72 gün sonra, 13 Eylül 1993’te Roni Hasret adı verilen bir oğlu oldu.

Ölümünün ardından Kalan Müzik tarafından Seçmeler adlı bir toplama albümü ve 1993 yılında Yunan rembetiko grubu Prosechos ile birlikte verdiği Ege’nin İki Yakası adlı konserdeki bazı şarkılardan oluşan ve aynı adı taşıyan albüm Hasret Gültekin Kültür ve Sanat Merkezi tarafından yayımlandı.

Özel Hayatı

Hasret Gültekin, 1991 yılında Yeter Gültekin ile evlendi. Ölümünden 72 gün sonra, 13 Eylül 1993’te “Roni Hasret” adı verilen bir oğlu oldu.

Albümleri

Gün Olaydı (1987)
Egenin Iki Yakası
Abuzer Karakoç, Hüseyin Aydın, Ali Ekber Eren’in de yer aldığı “BİTMEYEN TÜRKÜLER-Dostlar Muhabbeti” (1988)
Gece ile Gündüz Arasında (1989)
Newroz – Kürtce ezgiler (Newroz – lorînên Kurdî) (1990)
Rüzgarın kanatlarında (1991)
Arif Sağ, Emekçi, Mehmet Koç, Emre Saltık, Talip fiahin, İhsan Güvercin’in de yer aldığı “Türküler Yalan Söylemez” isimli kasette üç eser seslendirdi (1992)
Ahmet Arif’in şiirlerini besteleyen sanatçılar olarak, Cem Karaca, Ahmet Kaya, Sadık Gürbüz, Esin Afşar, Rahmi Saltuk’la birlikte, Ahmed Arif’in anısına çıkan kasette yer aldı (1992)
Birçok sanatçının kasetlerinde bağlama, cura ve şelpesiyle yer aldı.