Harun Kolçak Kimdir? Aslen Nereli? Hayatı – Biyografisi

Harun Kolçak Kimdir? Aslen Nereli? Hayatı – Biyografisi

harun-kolcak-kidir

Uzun zamandır mücadele ettiği hastalığı nedeniyle geçtiğimiz gün fenalaşarak hastaneye kaldırılan ve ciddi bir operasyon geçiren Harun Kolçak kimdir? Aslen nerelidir? Kaç yaşında? Harın Kolçak hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Harun Kolçak Kimdir?

90’lı yıllarda çıkardığı “Gir Kanıma” adlı şarkısı ile adını duyurmayı başaran ve aynı döneme damgasını vuran Türk Pop Müziği sanatçısı Harın Kolçak, 15 Temmuz 1955 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Muhteşem şarkılarıyla adını duyuran ve kısa sürede Türk halkının aklında yer eden Kolçak, aynı zamanda Türk sinemasının emektar oyuncusu Eşref Kolçak’ın da oğludur.

Kariyeri

Harun Kolçak, Saint Benoit’de eğitimini sürdürdüğü sırada müzik çalışmalarına gitar çalarak başlamış ve içindeki müzik tutkusunun artması ile eğitimini yarıda bırakmaya karar vermiştir. Bu kararı aldıktan sonra babası Eşref kolçak ile konuşarak eğitimini yarıda bırakmış ve profesyonel müzik çalışmalarına başlamıştır.

Hayatına müzikle devam etmeye karar veren Harun Kolçak, ilk olarak müziğin duayeni Erkin Koray ile çalışmaya başlamış. Erkin Korak’ın 1977 yılında çıkardığı “Tutkusu” albümünde bas gitar çalmıştır.

1978 yılında, Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına bas gitarist olarak katılan Kolçak, askerlikten sonra caz müziğe yönelmiş. Ayrıca Aydın Esen, Neşet Ruacan-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi ünlülerle çalışmış ve müzikal deneyimini artırmıştır.

Yine aynı dönemde Harun Kolçak, Onno Tunç’tan orkestrasına katılması için teklif almıştır. Bu teklifi kabul eden Kolçak, 7 yıl boyunca Onno Tunç Orkestrası`nda bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yapmıştır.

Bir çok ödüller almış!

Onno Tunç orkestrasında yer aldığı dönemde, Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile birlikte yaptığı düetler ile Kuşadası “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması” ve Antalya “Akdeniz Akdeniz Müzik Yarışması” adlı şarkı yarışmalarında ödüller almıştır.

Gir Kanıma – 1991

1991 yıllarına kadar müzikle uğraşan Harun Kolçak, 1991 yılında Onno Tunç ile ortak yaptığı “Gir Kanıma” albümü ile başarılı bir çıkış yapmış ve adını duyurmayı başarmıştır.

Ayrıca albümlerinde söz ve müziğin kendine ait olması ise kariyerinin güçlenmesini sağlamıştır.

Yeniden Doğuyorum – 2012

Gir Kanıma albümünden sonra bir süre ekranlardan uzak kalan Kolçak, 2012 yılında “Yeniden Doğuyorum” albümü ile tekrar dönüş yapmıştır. Bu albüm sonrasında 2013 yılının Ekim ayında, “Harun Kolçak&Rock Off” isimli grup kurmuştur.

Harun Kolçak’ın kurduğu “Harun Kolçak&Rock Off” grubunda, Can Güney,Yusuf Tunceli ve Orkun Gezer de yer almaktadır. Grup ilk performansını, Okan Bayülgen’in “Makina Kafa” adlı programda gerçekleştirmiştir.

Albümleri

Beni Affet (1991)
En Büyük Aşk (1993)
Yanımda Kal (1995)
Teslim Oldum (1998)
Yaşasın (2000)
Müzisyen (2006)
Yeniden Doğuyorum (2012)

Tekli’leri

Bendeniz & Harun Kolçak, Biz (Bendeniz ve Harun Kolçak) (1994)
Aşk Beni Hep Değiştirecek (2007)

Rol Aldığı Diziler

Pis Yedili (2012-2013) Hurşit Van Beenhoven