Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı) Halikarnas-Balıkçısı-Cevat-Şakir-Kabaağaçlı

Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı)

Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı)

17 Nisan 1890 yılında Giritte doğmuştur, 1973 yılında ise İzmir de yaşama veda etmiştir.

Aille olarak Osmanlı yönetiminde görevleri olan bir aileye mensuptur. Babası yüksek komiser, Amcası Sadrazam Ahmet Cevat paşa, Dedesi Miralay Mustafa Asım Efendi gibi.

Biyografisi, Hayatı

Çocukluğu Atina da geçmiştir, Kardeşleri de kendi gibi sanatla meşgul olmuşlardır.

İlkokulu Büyükada da, Ortaokulu ve liseyi İstanbul’da Robert Koleji’ni bitirdikten sonra Denizcilik okumak istese de Oxford Üniversitesi Tarih (Yeni Çağlar Tarihi) Bölümü’nde okumuştur. İtalya da bir müddet resim eğitimi almıştır. Türkiye’ye döndükten sonra, Resimli Ay, İnci dergilerinde yazılar yazmış, karikatürler çizmiştir.

Ailesinin maddi durumundan dolayı afyona yerleşmişler bir kaza sonucu babasının onun silahının kurşunuyla vefat etmesi sonucu 15 yıl ceza almış, verem hastalığından dolayı yedi yıl yatıp çıkmıştır.

Hüseyin Kenan mahlasıyla yazdığı bir eserinde halkı savaş aleyhine kışkırttığı gerekçesiyle Önce idama daha sonra sürgün cezasına çarptırılmıştır, üç yıl Bodrum’a Sürülmüştür. Cezasının sonuna doğru İstanbula dönse de tekrar bodruma dönmüş son olarak ta İzmir’e yerleşmiştir. Hayatını gazetecilik ve turist rehberliği yaparak kazanmıştır.

Eserleri

Cevat Şakir Kabaağaçlı, deniz hikâyeleri ile tanınmıştır. Deniz kıyılarındaki olaylardan esinlenerek eserler ortaya koymuştur.

Balıkçılar ,Denizciler , sünger avcıları, deniz sevgisini konu edinen eserler vermiştir.