Gülse Birsel Kimdir?

Gülse Birsel Kimdir?

11 Mart 1971 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen senarist, yazar ve oyuncu Gülse Birsel, Beyoğlu Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünde tamamladı. Üniversite yıllarındayken Aktüel dergisinde çalışmaya başlayan Gülse Birsel, üniversite mezuniyetinden sonra master yapmak için Amerika’ya gitti. Amerika’dan döndükten sonra bu kez Atv’de çalışmaya başlayan Birsel, bundan sonrasında bu kez Esquire dergisinde yayın yönetmenliği yapmaya başladı. Bu dergiden sonra Harper’s Bazaar dergisinde çalışmaya başlayan ünlü oyuncu, ardından bir gelin dergisi ve Orange isimleri dergileri çıkardı.

Bu süreçte çeşitli dergilerde de görev almayı sürdüren Gülse Birsel, 2002 yılında ATV’de yayına gelen G.A.G programı ile tanınan bir isim geldi. Bu eğlence programının sunuculuğunu ve aynı zamanda metin yazarlığı da yapan ünlü senarist ve oyuncu, 2003 ve 2004 yıllarında bir yıl ara ile iki kitap çıkardı. Ünlü oyuncunun kariyerini farklı bir yere taşıyan ise Avrupa Yakası oldu. Dizinin senaristliğini yapan Gülse Birsel, aynı zamanda dizde Aslı karakterine hayat verdi. Sonrasında beyaz perdede de rastladığımız ünlü oyuncu 2009 yılında vizyona giren Yedi Kocalı Hürmüz filminde Safinaz karakterine hayat verdi.

Türk televizyonlarının unutulmaz dizisi Avrupa Yakası 2009 yılında sonra erdikten sonra bir süre televizyondan uzak duran ünlü oyuncu, 2012 yılına geldiğimizde yine benzer tarzda bir sitcom ile izleyici karşısına geçti. Bu dizide de tıpkı Avrupa Yakası’nda olduğu gibi dizinin hem senaristliğini üstlenen hem de dizide oynayan Gülse Birsel bu dizi ile de başarıyı yakalamayı başardı. Kariyerinin yanında ünlü oyuncunun aynı zamanda başarılı bir evliliği de var. Güzel oyuncu, 1999 yılında Murat Birsel ile dünyaevine girdi. Özel hayatı ile gündeme gelmekten hoşlanmayan Birsel’in özel hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. Ünlü oyuncu, daha çok rol aldığı ve yazdığı işler ile konuşulmayı tercih ediyor.