Frida Kahlo Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Frida Kahlo Kimdir? Biyografisi – Hayatı

frida-1

Hayatı filmlere ve belgesellere konu olan Meksikalı ressam Frida Kahlo kimdir? Frida Kahlo hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Frida Kahlo Kimdir?

Bilinen adıyla Frida Kahlo’nun tam adı; Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon’dur. Meksikalı ressam, 6 Temmuz 1907 tarihinde Mexico City’nin güneyindeki Coyoacan’da doğdu. Ancak kendisi doğum tarihi olarak Meksika devrimi’nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etmiştir. Bundaki amacı ise; yaşamının modern Meksika’nın doğuşuyla başlamış olmasını istemesidir.

Frida Kahlo kendisi gibi ressam olan Diego Rivera’nın eşidir. Frida Kahlo 13 Temmuz 1954 tarihinde vefat etmiştir.

21. yüzyıl popüler kültür ikonu haline gelen ressam, resimlerinin yanı sıra inişli çıkışlı özel yaşamı ve politik görüşleri ile tanınmaktadır.

Frida Kahlo’nun resimleri sürrealist olarak tanımlanmıştır. Ancak kendisi bu tanımı reddetmiştir.

Tahta Bacak Frida!

Henüz 6 yaşındayken geçirdiği çocuk felci hastalığı yüzünden bir bacağı engelli kalan Frida, bu olaydan sonra “Tahta bacak Frida” olarak da anılmıştır. Bir bacağını kaybeden Frida, kendi engeli ile baş etmesini bilmiş ve o dönemin en iyi eğitimini veren Ulusal Hazırlık Okulu’nda okumuştur.

Bu okul Frida’yı sanat, edebiyat, felsefe gibi alanlara yönlendirmiştir. Okulda anarşist bir edebiyat grubuna dahil olan Frida’nın tüm hayatı 18 yaşında geçirdiği bir trafik kazası sonucu değişti.

17 Eylül 1925 okuldan eve dönerken bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu çok kişinin öldüğü kazada, trenin demir çubuklarından birisi Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Kazadan sonra tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktorlar arasında geçti, omurgası ve sağ bacağında dinmeyen bir acıyla yaşadı, 32 kez ameliyat edildi ve çocuk felci nedeniyle sakat olan sağ bacağı 1954’te kangren yüzünden kesildi.

Kazadan bir ay sonra hastaneden çıkan Frida, sıkıntılarından kaçmak ve kurtulmak için ailesinin de desteği ile ressamlık yapmaya başladı. Uzunca bir süre yatağa mahkum olan Frida, yatağının tavanındaki aynaya bakarak oto-portreler yaptı.

İlk oto-portresini ise; 1926 yılında yaptı ve adını “Kadife Elbiseli Otoportre” koydu.

1927 yılında ayağa kalkarak yürümeye başlayan Frida, aynı dönemde sanat ve politika çevreleri ile tanışmaya ve yakınlaşmaya başladı.

Kübalı önder Julio Antonio Mella ve fotoğraf sanatçısı Tina Modotti ile tanışıp yakın arkadaş oldu. Birlikte, dönemin sanatçılarının davetlerine, sosyalistlerin tartışmalarına katılmaya başladılar.

Frida, 1929’da Meksika Komünist Partisi’ne üye oldu.

Evliliği ve Özel Yaşamı

Ressamlık hayatına devam eden Frida, aynı dönemde arkadaşı Tina Modotti aracılığıyla Meksikalı Michalangelo olarak anılan ünlü ressam Diego Rivera ile tanıştı ve ona resimlerini gösterdi. Aralarında romantik bir ilişki doğan iki ressam, 21 Ağustos 1929’da evlendiler. Frida, Rivera’nın üçüncü eşi oldu. Evlilikleri, “fil ile güvercinin evliliğine” benzetildi.

Evlendiği yıl ikinci oto-portresini yapan Frida’nun bu eseri 2000 yılında bir Amerikalı koleksiyoner tarafından 5 milyon USD’a satın alınmıştır.

Aynı yıl Rivera’nın Komünist Parti’den ihraç edilmesi üzerine Frida Kahlo da partiden ayrıldı. 1930’da eşiyle beraber ABD’ye gitti ve 1933’te Rivera aldığı duvar resmi siparişlerini bitirinceye kadar eşiyle birlikte orada yaşadı.

Evliliğinin ikinci yılında bir düğün fotoğrafından esinlenerek 1931 yılında, “Frieda ve Diego Rivera” tablosunu yaptı. San Fransisco Kadın Ressamlar Topluluğu yıllık sergisinde sergilenen bu eser, onun bir sergide yer alan ilk tablosu oldu.

Çiftin, fırtınalı bir evlilik yaşamları oldu. Sağlık sorunları nedeniyle bir çocuğunu aldıran ve art arda iki düşük yapan Frida, eşinin sadakatsizlikleri nedeniyle 1939 yılında ondan ayrıldı ama 1 sene sonra yeniden evlendiler ve daha sonra Frida’nın çocukluğunu geçirdiği “Mavi Ev”e yerleştiler.

Frida’nın da evlilikleri sırasında çeşitli erkeklerle ilişkileri olmuştu. Bunlarda birisi de Rus devriminin önde gelen isimlerinden Lev Troçki iledir. Troçki, Rivera’nın Meksika Cumhurbaşkanından aldığı özel izin ile 1937’de Meksika’ya gelmiş ve Frida’nın evine yerleşmişti. Aralarındaki ilişkiyi Troçki’nin eşinin farketmesi üzerine Frida, Troçki’den ayrılmıştır. Troçki’ye düzenlenen suikastın ardından suikastçı ressam Siqueiros’un arkadaşı olması nedeniyle sorgulanan Frida, bir süre Meksika’dan ayrılmayı uygun bulmuş, o sırada San Fransisco’da bulunan eski eşi Rivera’nın yanına gitmiş ve çift orada yeniden evlenmişlerdi.

Son yılları ve ölümü

Son yıllarında artan dayanılmaz acılarına ve ağrılarına dayanabilmek için Frida, tüm güzüyle resimler yapmış ve ülkesi de dahil olmak üzere Amerika ve Fransa’da sergiler açmıştır.

1938 yılında New York’ta açtığı sergi ile büyük ün kazanmış ve 1939 yılında Paris’te düzenlediği sergi ile övgüler toplamıştır.

Frida, 1943 yılında La Esmeralda adlı yeni bir sanat okulunda öğretim üyeliğine başlamış ve sağlık durumunun kötüleşmesi ile derslerini evinden vermeye devam etmiştir. Öğrencilerine “Los Fridos” (Frida öğrencileri) denmekteydi.

1950 yılında omurgasında yaşadığı sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırılan ve 9 ay boyunca hastanede kalan Frida, 1953 yılının Nisan ayında Mexico City’de bir kişisel sergi açtı. Aynı yılın Temmuz ayında ise kangren olan sağ bacağı kesildi.

 

 

Frida, 13 temmuz 1954 tarihinde, akciğer embolisi teşhisiyle hayata veda etti. Arkasında bıraktığı son eseri ise; “Yaşasın Yaşam” adlı natürmorttu.

Cenazesi, ertesi gün yakıldı. Külleri, Mavi Ev’de muhafaza edilmektedir. Mavi Ev, 1955’te Rivera tarafından devlete bağışlanmıştır.

Hayatını konu alan filmler ve belgeseller

  • Frida Kahlo’nun hayatı Frida ismi ile sinemaya aktarıldı ve bu filmde Kahlo’yu Salma Hayek oynadı (2002).
  • 2005’te hayatını konu alan “The Life and Times Of Frida Kahlo” adlı bir belgesel film çekildi.