Fethi Şarlatan Kimdir?

Fethi Şarlatan Kimdir?

fethi-sarlatan-kimdir

Yasa dışı terör örgütü PKK’nın üyesi Fethi şarlatan Kimdir? Fethi Şarlatan hakkında merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Fethi Şarlatan Kimdir?

7 Şehit verilen, 8 Eylül 2009 Siirt Eruh’da gerçekleşen çatışmanın fitilini ateşleyen isim, terör örgütü PKK üyesi Fethi Şarlatan, Cilo- Sat Dağları’nda ve Tendürek Dağı’nda sözde bölge sorumlusu olduğu belirtilmektedir.

1971 yılı, Van doğumlu olan ve 1989 yılında terör örgütü PKK’ya katılan Şarlatan, PKK’nın elebaşı olan Murat Karayılan’ın en önemli adamlarından biriydi.

Fethi Şarlatan teşkilat şemasında Bahoz Erdal’ın bir alt kademesinde gözükmesine rağmen, Bahoz’a göre 50 kat daha fazla bir etki alanına sahipti. Fethi Şarlatan HPG’nin sözde Kuzey alan ilan ettiği Hakkari, Diyarbakır, Bingöl, Mardin, Erzurum,  Şırnak, Tunceli Ağrı, Kars ve Amanos bölgesi ile Kuzey Irak’taki Metina ve Haftanin’in sözde bir numaralı sorumlusuydu.

PKK’nın Dağlıca saldırısını planlayan yöneticilerinden. Hakkında Diyarbakır 4, 5 ve 6. Ağır Ceza Mahkemelerinin yakalama emri bulunuyor.

Talabani’nin Türkiye’ye gönderdiği listede ismi Fethi Şarlatan olarak geçiyor. Nazımiye saldırısını da organize eden biri. Sık sık bazı derin kişilerle görüştüğü, bölgede çok rahat dolaştığı biliniyor.

Son üç yılda özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde il ve ilçelerde çukur ve barikatların hazırlanması, EYP’lerin kullanımı, bölgeye silah, malzeme ve mühimmatın aktarılması konusunda tüm planlamaları Şarlatan yapmıştı.
Askeri kaynaklar, Bahoz Erdal’ın etki alanı ve gücünün ağır yaralanan Fethi Şarlatan’a göre daha düşük seviyelerde olduğuna dikkat çekti. Bu sene yapılan operasyonlarda HPG sözde Kuzey Alanı Sorumlusu Fethi Şarlatan’ın kendisinden sonra gelen adamı olan Orta Saha sorumlusu Ekrem Güney ve onun yardımcısı da öldürülmüş ve haberlerde yer almıştı.

Fethi şarlatan nasıl öldürüldü?

HAKKARİ’deki Cilo- Sat Dağları’nda 4 gün önce gerçekleştirilen operasyonda 11 PKK’lı ve sözde bölge sorumlusu ‘Başkale’ kod adlı Fethi Şarlatan öldürüldü.

Hakkari’nin doğusundaki 4 bin 130 rakımlı Cilo- Sat Dağları’nda 13 Temmuz’da 50 kişilik PKK’lı terörist grubunu tespit eden güvenlik güçleri büyük bir operasyon başlattı. Aralarında bordo bereli olarak bilinen özel birliklerin de bulunduğu yaklaşık 2 bin mehmetçiğin katıldığı bu bölgedeki operasyonda 11 terörist silahlarıyla birlikte ölü ele geçirildi.

Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığ’ından ve Yüksekova 21’inci Sınır Jandarma Tugay Komutanlığı’ndan kalkan helikopterlerin havadan destek verdiği operasyonlar devam ederken, ölü ele geçirilen teröristlerden birinin PKK’nın sözde Tunceli ve Şırnak sorumlusu olan Fethi Şarlatan olduğu tespit edildi.