Fatih Tezcan Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

Fatih Tezcan Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

fatih-tezcan-kimdir

Gazeteci ve yazar Fatih Tezcan kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Eserleri neler? Fatih Tezcan hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Fatih Tezcan Kimdir?

Gazeteci ve yazar Fatih Tezcan, 1976 yılında, İstanbul’da dünyaya geldi.

Dedeleri Osmanlı muhaciri olan Tezcan, eski bir İstanbul ailesine mensub olan Şükriye Hanım ile Fahri Bey’in çocuğudur.

İlk ve ortaokulun ardından lise öğrenimini 1993 yılında, Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nde tamamlayan Tezcan, askerliğini ise 1996 ila 1997 yıllarında sırasıyla, Isparta, Çanakkale ve Siirt’te tamamladı.

1999 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünü kazandı ancak okulun 2.senesinde ailevi ve fikri nedenlerden ötürü bırakmak durumunda kaldı.

Askerliğini tamamladıktan sonra kendisini bilime ve okumaya adayan Tezcan, özellikle Dinler Tarihi, Kur’an ve Hadis Araştırmaları, Yakın Tarih ve Uluslararası İlişkiler konularına büyük ağırlık verdi ve bu konularda araştırmalar yaptı.

Henüz 22 yaşındayken ilk araştırma dosyasını yayınladı. Ayrıca “Körfez Savaşı ve Tevrat” ve “Irak’a silah satan ABD şirketleri” konulu Teo-Politik araştırmalarının bir bölümü 1998’de Selâm Gazetesi’nde yer buldu.

Tezcan, 1999 yılında Türkiye’nin ilk Online İslamî Platformları’ndan birinde yöneticilik yaptı.

2003 yılında Güzin Tezcan ile hayatını birleştiren Fatih Tezcan’ın Muhammed Furkan, Mücahid Ahmed, Nur Filistin isimli üç çocuğu dünyaya geldi. Ancak evliliği 2007 yılında sona erdi.

Tezcan, 2007 yılında, Ortaköy’deki Boğaziçi İlim Erdem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin kurucu başkanlığını yaptı. 500 seneden beri Ortaköy’de ilk İslamî çalışmaya sahne olacak bu dernekte çeşitli araştırma ve seminer faaliyetlerinde bulundu.

Daha sonra yazıları internet siteleri, dergiler ve gazetelerde yayınlanmaya başladı. Genelde Ortadoğu ve özelde İsrail-Filistin konularında çok sayıda programa konuk oldu.

2006 yılında AnalizMerkezi.com adlı siteyi kurdu ve bu siteyi Türkiye’nin ilk İslamî Haber-Analiz Sitesi yaptı.

2008 yılında tam olarak faaliyete geçen site, sayısız ilke, gazetecilik başarısına ve özel habere imza attı.

2010 yılında Ankara TTK’da yakın tarih araştırmalarında bulunan Tezcan, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşu” ve “Kemalizm ve Din” konulu 1000’e yakın kitap taradı. Aynı dönemde olarak Ankara’da Mücadile Çalışma Grubu’nu kurdu.

Ayrıca 2011 yılında İstanbul’da Hira Çalışma Grubu’nu kurdu. Haniflik Dini ve Devrimci İslam konularına yöneldi, çok sayıda konferans ve seminer verdi.

Yine 2011 yılında ikinci evliliğini Ümmü Gülsüm Hanım ile yaptı. Bu evliliğinden Hira Sevra ve Duru isimli 2 kız çocuğu dünyaya geldi.

Aynı dönemde başlayan Arap Devrimleri’nin yakından takip etti.

Ağustos-2011’de BAAS Rejimi’nin bombalamakta olduğu Hama ve İdlib’e girdi. Suriye Devrimi sırasında bölgeye giden ilk Türk gazeteci oldu. Özgür Suriye Ordusu’nun kuruluş ve çatışma döneminde defalarca Suriye’de bulundu, Özgür Ordu ve Suriye Ulusal Konseyi’nin üst düzey isimleriyle görüşmeler yaptı, süreci yakından takib etti, görüntü ve anlatımları Ulusal ve Uluslararası medyada yayınlandı.

Mısır’daki Darbecilerin Muhammed Mursi Hükümeti’ne katliam yapmasının akabinde Kahire’ye giderek Müslüman Kardeşler’le temas kurdu, Rabia Adeviye Meydanı’ndaki eylemlerde bulundu, canlı bağlantılarla Türkiye’ye bilgi aktardı. Halen www.Analizmerkezi.com Haber-Analiz Sitesi’nin Yayın Yönetmenliğini sürdüren ve Televizyon Yorumcusu olan yazarın makaleleri, aynı sitede yayınlanmaktadır.

“Haniflik”, “Kemalizm ve İslam” ve “Suriye Devrimi / Kanlı Kovan” ve “Anti-Türkiye Cephesi ve Gezi Darbesi” kitapları yazım aşamasındadır.