Ernesto Che Guevara Kimdir, Hayatı Biyografisi Ernesto Che Guevara Kimdir, Hayatı Biyografisi

Ernesto Che Guevara Kimdir, Hayatı Biyografisi

Ernesto Che Guevara Kimdir, Hayatı Biyografisi

Ernesto Che Guevara 1928’in 14 haziranında Arjantin’in Rosario şehrinde doğmuştur.

Che küçük bir çocukken astım krizine yakalandı.

Sierra Maestra’da Batista ordularına karşı savaştı, Bolivya ormanlarında yaralandı

Teknik mesleği olan babası mühendisti adı Ernesto Guevara Lynch, İrlanda asıllı, annesi Clia dela Sena ise İrlanda-İspanyol melezi bir aileden geliyordu.

Che üç yaşında iken ailesiyle Buenos Aires’e yerleşti.Sonraları astım krizinin artmasından dolayı Che’nin durumu dahada kötüleşti. Doktorlar tedavisinin bu iklimde çok güç olduğunu, mutlaka yer değiştirmesi gerektiğini söylediler. Böylece Guevara ailesi yeniden taşındı.Ailesiyle Cordoba’ya yerleştiler.

Burjuva bir aileden gelen Guevara ailesi politik eğilimleri itibarıyla da sol görüşlü liberal olarak tanınırlardı. İspanya iç savaşında açıkça cumhuriyetçileri desteklemişlerdi. Zamanla maddi durumları bozuldu. Che, devlet okulu olan Dean Funes lisesine başladı. Okulda İngilizce eğitim alıp, annesinden de fransızca öğreniyordu. Daha ondört yaşındayken Freud’un kitaplarını okumaya başlayan Che, fransızca şiirleri severdi. Baudelaire’e karşı büyük bir tutkusu vardı. Onaltı yaşında ise Neruda’ya hayran olmuştu.

Guevara ailesi,yeniden 1944 yılında Buenos Aieres’e yerleşti. Durumları iyice bozulmuştu. Che, biryandan öğrenimine devam ederken bir yandan da çalışıyordu.Tıp fakültesi okumaya başladı,Fakültedeki ilkyıllarında Arjantin’in kuzey ve batı bölgelerini baştan başa dolaşmış, buralardaki orman köylerinde cüzzam ve tropikal hastalıklar üzerinde çalışmalar yapmıştı.

Son sınıfta iken Che, arkadaşı Alberto Granadas ile bütün Latin Amerika’yıda kapsayan bir motosiklet turuna çıktı,turda Latin Amerika’nın sömürülen köylülerini yakından tanıma fırsatı oldu. Che, 1953 yılının mezun olup doktor olmuştu. Venezuella’daki cüzzam kolonisinde çalışmak üzere anlaşmaya vardı, yolüstü Peru’ya da uğradı.
Orada yerliler hakkında daha önce yayınlanmış bir yazısı yüzünden tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hapisten çıktıktan sonra Ekvator’da bir kaç gün kaldı. Burada Ricardo Rojo adında bir avukatla tanışması hayatını değiştirdi. Che, Venezulla’ya gitmekten vazgeçip, Ricardo Rojo ile birlikte Guetamala’ya gitti. Devrimci Arbenz Hükümeti sağcı bir darbe ile devrilince Arjantin büyük elçiliğine sığındı.

Orda ihtilalcilerin safına katıldı. Faaliyetlerinden dolayı elçilik binasından çıkartıldı. Guetamala’da kalması tehlikeli bir durum gelince  Meksika’ya gitti. Ernesto, Guatemala’da bir çok Kübalı sürgün ve Fidel Castro’nun kardeşi Raul ile tanıştı. Meksika’ya geçtiğinde ise Fidel Castro ve arkadaşları ile tanışarak Küba devrimcilerine katıldı. Daha sonra Granma gemisiyle Küba’ya hareket etti ve savaşın sonuna kadar en ön safhada yer aldı.Devrim sonrasında Binbaşı Ernesto Che Guevara Havana’nın la Cabana Kalesi’nin komutanlığına getirildi.1959 yılında Küba vatandaşı ilan edildi , silah arkadaşı Aleida March ile evlendi.

7 Ekim 1959’da Milli Tarım Reformu Enstitüsü başkanlığına getirildi. 26 Kasım’da da Küba Milli Bankası başkanlığına getirildi. Böylece Che ülkenin mali işlerini elealdı. 23 Şubat 1961’de Küba Devrim Hükümeti  sanayi bakanlığı kurarak Che’yi bunun başına getirdi. Ancak Playa Giran çatışması sırasında, tekrar kale komutanlığı görevine getirildi. Daha sonra az gelişmiş ülkelere çeşitli seyahatlar yapan Che, sömürülen halkları ve emperyalistleri daha yakından tanıma fırsatı buldu. Bu durum Che’nin savaşcı yanının tekrar canlanmasına yol açtı.

Artık başka Latin Amerika ülkelerine gidip halkları örgütlemesi gerektiği kararını vermişti.

Eylül 1965 de başka ülkelere gitmeye karar verdi. 3 Ekim 1965’de Fidel Castro, Che’nin ünlü veda mektubunu Küba Halkı’na okudu.

İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu ile Bolivyada yakalandı. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elinde iken öldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz sonucu öldürüldüğüne tanıklık etmişlerdir.