Erkin Koray Kimdir, Hayatı, Biyografisi Erkin-Koray-Kimdir,-Hayatı,-Biyografisi

Erkin Koray Kimdir, Hayatı, Biyografisi

Erkin Koray Kimdir, Hayatı, Biyografisi

1941’in 24 Haziranında İstanbul doğmuştur. Piyano hocası olan annesinden piyano çalmayı öğrendi. İlerleyen yaşlarda gitar çalmayı öğrendi. İstanbul Alman Lisesi mezunudur.

Lise yılların arkadaşlarıyla birlikte amatör bir müzik grubu kurmuştur. Rock müzikte kullanabilmek için elektro bağlamayı icat etmiştir. Dönemin İngilizce içeren ilk 45’lik plağını çıkarmıştır.

Çoğu türküyü yeniden derlemiştir. Erkin Koray, askere 1963 yılında gitmiş iki yıl askerlik yapmıştır.

Askerliğini Ankara’da Hava Kuvvetleri Caz Orkestrası’nda Solist ve Gitarist olarak yaptı.

Askerden sonra Almanya’ya Hamburg şehrine gitmiştir. Türkiye’ye döndüğünde ‘Erkin Koray Dörtlüsü’ isimli müzik grubunu kurmuştur.

1967 yılında  45’lik çıkarmıştır. ‘Kızları da Alın Askere’ ve ‘Aşk Oyunu’ adlı parçaları ile zamanın en gözde parçası olmuştur.

1968’de Altın Mikrofon’ yarışmasına katılmış ve 4’üncü olmuştur.

Burada elde ettiği başarıdan dolayı, ‘Meçhul’ ve ‘Çiçek Dağı’ adlı şarkıları bir plak şirketi tarafından basılmış ve toplamda 800 bin adet satılarak büyük bir kitle yakalamıştır. Koray 1969’da ‘Yeraltı Dörtlüsü’ adını verdiği bir underground grubu kurdu.

Underground akımının öncüsü olmuş ve bu tarzda müzik yapmaya devam etmiştir. 1974–1984 yılları arasında Almanya-Hollanda- Kanada’da yaşadı. Bu yıllarda kısa süre Türkiye’yi de ziyaret etmiştir. Koray, kısa süreli grup çalışmaları dışında bir başka grup kurmamıştır.