Eren Erdem kimdir?

Eren Erdem kimdir?

25. dönem ve 26. dönemde CHP İstanbul Milletvekili seçilen politikacı Eren Erdem, kimdir? Kaç yaşında? Aslen nereli? Eren Erdem hakkında bilinmeyenler ve tüm detaylar yazımızda…

Eren Erdem Kimdir?

Politikacı Eren Erdem, 14 Ağustos 1986 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi.

Aslen Malatyalı olan Erdem, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Daha sonra yüksek öğrenimi için üniversiteye kayıt oldu. Ancak maddi imkansızlıklardan dolayı üniversiteyi tamamlayamadan yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Aynı dönemde günlük harçlığını çıkartmak zorunda olan Erdem, bunun için çeşitli turizm acentalarında yardımcı personel olarak görev yaptı. Ayrıca henüz küçük yaşlardayken Kur’an-ı Kerim dersleri aldı.

2000’li yılların başında Türkiye’de sıklıkla tartışılan Kuran odaklı İslam düşüncesinin toplumsal tartışmalara dahil olması adına çalışmalar da bulundu.

Eren Erdem, Türkiye’de geleneksel İslam anlayışına itiraz temelinde şekillenen “Hanif Müslümanlık” hareketinin öncülerindendir.

2007 yılında çeşitli internet sitelerinde yazılar yazmaya başlayan Erdem, bir grup arkadaşıyla Milli Kurtuluş Platformu adlı bir gençlik platformu kurdu. Ayrıca Tasavvuf üzerine çalışma yapan kurumlarda etkinliklere katıldı.

Bunun yanı sıra internet forum siteleri kurarak bu siteler üzerinde Kur’an ve Akıl Sempozyumu gibi çalışmalarda bulundu.

İlk olarak İranlı yazar, Dr.Ali Şeriati’nin dile getirdiği “Abdestli Kapitalizm” kavramının kitabını yazdı.

Bu süreçte Yaşar Nuri Öztürk gibi isimlerin İslam’da mezhepler ve öze dönüş başlıklı çıkışları ekseninde başlatılan tartışmalara katkıda bulundu. Ayrıca bu yönde Kapadokya’da düzenlenen “Akıl ve Kuran Sempozyumu”etkinliğinde de görev yaptı.

Erdem, kariyerinde bu ve bunun gibi bir çok sempozyuma katılmış ve çalışmalarını Kur’an-ı Kerim odaklı olarak sürdürmüştür.

‘Devrimci Müslümanlar’ olarak bilinen hareketin ortaya çıktığı dönemde yani 2011 yılında  adını ‘Devrimci Sahabe Ebuzer Gıffari’nin sürgün yerinden alan “Rebeze Kültür Evi”ni kurmuştur. Halen faaliyetlerini sürdürmekte olan Rebeze Kültür Evi’nde Erdem, bir çok etkinlik düzenlemiş ve Kur’an sohbetleri yapmıştır.

Dinsiz ilan edildi!

İlk kitabı ve daha sonraki kitaplarında Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’e yönelik övgüler yazmış ve bu sebeple dinsiz ilan edilmiştir.

Dinsiz ilan edilmesinin ardından, inandığı birlik ve beraberlik anlayışını yayabilmek adına, Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Sağcı, Solcu tüm kimliklerden insanları bir araya getirerek bir kültür ve kitap evi kurdu. Şişli Kurtuluş’ta kurulan bu kitap evinde çeşitli söyleşiler yaptı.

Kariyerinde 9 kitap ve yaklaşık 2000 civarında makale yazan Erdem, Türkiye çapında 500’den fazla konferans verdi.

Nurjuvazi’ye toplatma davası!

Yazdığı kitapları büyük tepki toplayan ve yankı uyandıran Erdem’in “Nurjuvazi” kitabına toplatma davası açılmıştır. Ayrıca makaleleri için de dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dava açılmıştır.

Açılan bu davalar nedeniyle Erdem, 3 kez kısa süreli göz altına alınmıştır.

inandığı ve savunucusu olduğu ilkelerin ışığında 2000’li yılların başında “Milli Kurtuluş Platformu” adlı bir gençlik çalışması başlatan Erdem, akabinde “Hanif Müslümanlar” isimli bir düşünce topluluğu kurmuştur. Bu topluluk çerçevesinde ‘Akıl ve Kur’an Sempozyumu’nu organize etti.

Aydınlık Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yapan Erdem, aynı dönem Ulusal TV’de yaptığı açıklamaları ile sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinde trend topic (TT) oldu.

2011 yılında kurucusu olduğu kültür evinde yaklaşık 2 yıl boyunca haftalık sohbetler düzenledi ve bu sohbetler ışığı ile oldukça geniş kitlelere sesini duyurdu.

İslam ve Sosyalizm üzerine yaptığı çalışmalar ile Devrimci İslam, Devrimci dindarlık gibi başlıklara bir çok katkısı oldu.

Gazetecilik kimliği ile de ses getiren Erdem, OdaTV, Aydınlık, Karşı ve Yurt gibi basılı ve internet mecralarında 1000 kadar makale yayınladı.

2011 yılında “Gayya Karanlığından Kur’an Aydınlığına” kitabını yayınlayan Erdem, bu kitabı ile büyük ses getirmiş ve akabinde odatv.com sitesinde yazılar yazmaya başlamıştır.

Bu süreçte ikinci kitabını “Abdestli Kapitalizm” adı ile yayınladı.

İlk kez televizyonda ekran karşısına geçmesi ise; Bengütürk TV’de oldu.

2012 yılında 3. kitabı “Nurjuvaz”yi yayınladı. Bu kiatbında Feytullah Gülen Cemaatine ciddi eleştiriler yaptı. Ancak kitabı için toplatma kararı çıkartıldı. Bu kitabı ile birlikte gelen bir davet üzerine Ulusal kanal’da haftalık programlar yaptı.

Ayrıca Eren Erdem, Ulusal Kanal, Halk TV, Habertürk, Show TV, Fox TV, IMC TV, Karadeniz TV, Yurt TV, Sokak TV, Rudaw TV ve onlarca TV kanalında katıldığı programlarda görüşlerini yurttaşlarla paylaştı.

Arkadaşları ile birlikte “Gezi Direnişi”ne katıldı. Kamuoyunun “sosyalist müslümanlar” tanımlaması ise bu dönem oluştu.

Gezi direnişi sonrasında Erdem, “Devrim Ayetleri” kitabını yayınladı. Bu kitabından sonra siyasi çalışmalarını sonlandıran Erdem, kitaplarına yöneldi ve “Devrimci Peygamber” adlı kitabını yayınladı.

Eren Erdem, 2014 yılında oldukça kısa sürede Türkiye’nin en çok konuşulan gazetesi olan “Karşı Gazetesi”ni kurdu ve Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Ancak bu gazete ekonomik olumsuzluklar nedeniyle kısa sürede kapandı.

Eren Erdem, halen Halk TV’de Pazar günleri Ezber Bozanlar, Çarşamba günleri Yol Haritası programında analizler yapmaya devam etmektedir.

7 Haziran 2015 yılında yapılan genel seçimler öncesi CHP İstanbul 3. bölgeden 6. sırada aday olan Erdem, 25. dönem Milletvekili olarak CHP İstanbul Milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 tarihinde 26. dönemde yeniden milletvekili seçilen Erdem, çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam etmektedir.

Erdem, şeffaflık anlaşmasını imzalamış, mal beyanında bulunmuştur. Ayrıca mal varlığı olarak TBMM’nin en yoksul milletvekilidir.

Mütevazi yaşamı ile tanınan Erdem, ticari olarak kısa bir süre yayıncılık ve boya, badana işleri de yapmıştır.

Üniversite eğitimini tamamlamak için çalışan Erdem, kirada oturuyor ve mütevazi yaşam tarzını benimsiyor.

Eren Erdem, Nuray erdem ile hayatını birleştirmiştir.

KİTAPLARI

2011 – Gayya Karanlığından Kuran Aydınlığına
2012 – Abdestli Kapitalizm
2011 – Nurjuvazi
2012 – İslam ve Kapitalizm
2011 – Şeytan Evliyaları
2012 – Selman-ı Pak
2012 – Riya Tabirleri
2013 – Devrim Ayetleri
2014 – Devrimci Peygamber