Ekim Alptekin Kimdir? Hayatı – Biyografisi

Ekim Alptekin Kimdir? Hayatı – Biyografisi

ekim-alptekin-kimdir

EA Group Yönetim Kurulu Başkanı Ekim Alptekin kimdir? Aslen nerelidir? Ekim Alptekin hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Ekim Alptekin Kimdir?

ABD’de jet motoru üreten Eclipse’nin kurucu ortağı, Türk inşaat sektörünün genç patronlarından olan Ekim Alptekin, 2011 yılının Temmuz ayında EA İnşaat’ı kurmuştur.

Aynı zamanda EA Group Yönetim Kurulu Başkanı olan Ekim Alptekin, 1977 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. İyi derecede İngilizce, Hollandaca, Fransızca ve Almanca  bilmektedir.

Ekim Alptekin, Utrecht Üniversitesi’nde hukuk ve ekonomi öğrenimini tamamlamış ve mezun olduktan hemen sonra ABD’ne taşınmıştır. ABD’de Temsilciler Meclisi’nde Uluslararası İlişkiler Komitesi ve farklı uluslararası kurumlarda görev yapmıştır.

Ekim Alptekin, Türk Amerikan Ticaret Odası olarak T.C. Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına faaliyet gösteren Türk Amerikan İşadamları Derneğinin (TABA) Genel Başkanıdır.

Alptekin, Arnavutluk Fahri Konsolosluğu yanısıra Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) altında faaliyet gösteren Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır ve aynı zamanda 2012 yılında Türk Amerikan Cemiyeti tarafından Genç Toplum Lideri seçilen Ekim Alptekin, 2013 yılında Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’ne seçilen isimler arasında yer alıyor.

Ekim Alptekin, Eclipse Aerospace Inc. ve EA Havacılık A.Ş. dahil olmak üzere havacılık, inşaat ve turizm alanlarında faaliyet gösteren birçok şirketin kurucusu ve ortağıdır.

EA Havacılık A.Ş.’yi kurarak EA Group’un temellerini attı!

Alptekin, 2008 yılında yeniden yapılandırılan ABD’li hafif jet üreticisi Eclipse Aerospace Inc. şirketini satın alınmak için EA Havacılık A.Ş.’yi kurmuş ve EA Group’un temellerini atmıştır.

Amerika da ilk uçak sanayi yatırımı yapan Türk şirketi olma unvanını taşıyor!

Merkezi Albuquerque, New Mexico’da bulunan Eclipse Aerospace Inc.’in kurucu ortağı olarak havacılık sektörüne giren EA Havacılık A.Ş., Amerika da ilk uçak sanayi yatırımı yapan Türk şirketi olma unvanını taşıyor.

EA Havacılık, Eclipse Aerospace Inc. ortaklık yapısı içindeki yeri yanı sıra hafif jet sektöründe devrim yaratan Eclipse 500 uçağının Avrupa, Rusya, Türkiye ve Orta Doğu’yu kapsayan geniş bir coğrafyada satış temsilciliğini üstleniyor.

Ayrıca İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kurduğu Avrupa’nın ilk Eclipse Aerospace Platin Servis Merkezi ile Eclipse 500 sahiplerine, bakım, onarım ve geliştirme hizmetleri sunuyor.

Alptekin, havacılık sektörüne yaptığı yatırımın ardından, 2011 yılında kurulan EA İnşaat şirketiyle İstanbul gayrimenkul sektörüne Kartal Kule ve Beykonak Evleri projeleriyle giriş yaptı.

 

 

EA İnşaat, “International Property Awards” tarafından “Avrupa’nın En İyi Mimari Projesi Ödülü”ne layık görülen “Kartal Kule” projesini geliştirmiştir.