Dündar Kılıç Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Dündar Kılıç Kimdir? Biyografisi – Hayatı

dundar-kilic-kimdir

Ünlü kabadayı Dündar Kılıç kimdir? Aslen nereli? Neden öldü? Dündar Kılıç hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Dündar Kılıç Kimdir?

Ünlü kabadayı Dündar Kılıç, 1935 yılında Trabzon Sürmene’de dünyaya geldi. 10 Ağustos 1999 tarihinde, İstanbul’da solunum yetmezliği nedeniyle vefat etti. Ünlü işadamı ve mafya babası Alaattin Çakıcı, Dündar Kılıç’ın damadıdır.

Trabzon Sürmene’de dünyaya gelen Dündar Kılıç, kısa bir süre sonra ailesi ile birlikte Ankara’da yaşamaya başladı. Yetişkin çağlarında ise Ankara’da yaşayan kabadayı diye tabir ettiğimiz kişilerle yakınlık kurmaya başladı.

Yakın dostlarından olan Şahamettin Kınalı ile Ulus’ta bir kumarhanede oturdukları sırada ışıkların kapanmasıyla Kürt Cemali lakaplı Cemali Coşan öldürüldü ve olaydan Kabadayı Mehmet sorumlu tutuldu.

Kürt Cemali’nin öldürüldüğünü gören Kılıç can tehlikesi nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. O dönemde ters düştüğü ünlü kabadayı Avni Çakıroğlu’ nu yaraladı. Bu arada sayısız yaralama ve ruhsatsız silah taşıma yüzünden hapishaneye girdi.

1984 yılında yapılan Babalar Operasyonunda sorguya alındı. Silah ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlamalarıyla, Abuzer Uğurlu ve Behçet Cantürk’ le birlikte yargılandı. 5 yıllık yargılamalardan sonra beraat etti.

Dönem dönem yaptığı birçok açıklamada devlet içinde faaliyet gösteren çetelerden bahsetti. 1994 yılında ağabeyi Yahya Alikılıç’ı kaybetti.

Kızı Uğur Kılıç’ın da karıştığı Civangate Skandalında da adı geçti. Uğur Kılıç’ın bu olay neticesinde öldürülmesi üzerine çıkan yorumlara, ‘Karanlıkta koşanlar düşer’ şeklinde demeç verdi.

Susurluk skandalı ile beraber, bilgilerinden yararlanılmak üzere TBMM Araştırma Komisyonu tarafından ifade vermeye çağrıldı.

1994 yılında kızı Uğur Kılıç’ın ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal’ın ricasıyla Selim Edes ve Engin Civan arasındaki anlaşmazlığı çözmek için aracı oldu. Bu olay sırasında damadı Alaattin Çakıcı ile karşı karşıya geldi. Kızı, Çakıcı’dan ayrıldıktan sonra Uludağ’da kocasının adamları tarafından vuruldu.

Dündar Kılıç, 10 Ağustos 1999 tarihinde, solunum yetmezliği nedeniyle İstanbul’da vefat etti.