Deniz Baykal Kimdir Nereli?

Deniz Baykal Kimdir Nereli?

Deniz Baykal Kimdir Nereli?

Cumhuriyet Halk Partisinde uzunca süre başkanlık koltuğunda yer almış Chp’nin sevilmiş kişilerinden biri olma Ünvanında yer alan Deniz Baykal Kimdir nereli kaç yaşında? bütün bilgileri yazımızda.

Deniz Baykal Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Deniz Baykal kimdir 1938 tarihinde Akdeniz’in Turizm şehirlerinden biri olan Antalya’da dünyaya geldi.Babasının ismi Hüseyin, Annesi ise Feride hanımdır.Kendisi Avukatlık mesleğinin yanı sıra siyasete giriş yapmış ve siyasette başarılı şekilde CHP Başkanlığına kadar yükselmiştir.Chp’nin başındayken 5 sefer Seçimlere girip Başbakan olmak istemiştir ama kazanamamıştır.37,42,52 hükümetlerinde bulundu.Dış işleri başkanı, Başbakan yardımcısı, Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanı ile Maliye bakanı olarak görevler aldı.

Deniz Baykal 1959 tarihinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesin’den mezun oldu.1960 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler fakültesinde Asistan olarak görev almaya başladı.1963 senesinde Doktora çalışmasını bitirip 2 sene Amerika’da yaşadı.Siyasete giriş yapması 1960’lı senelerde olmuştur.Siyasetle ilgilenmeye başlayan Siyasetci 1973 senesinde CHP Antalya Milletvekili oldu.1974 senesinde Ecevit Hükümetinle beraber Maliye Bakanı görevinde bulundu.1978 tarihinde 3. Ecevit Dönemi boyunca Enerji Bakanı görevine getirildi.

12 Eylül 1980 Askeri Müdahalesi sonucunda Bir zaman kadar Ankara’da Ordu Dil okulu içersinde gözetime tabi tutuldu.1982 Anayasa’sının 5 sene süre ile yasak getirmiş olduğu siyasetçiler arasında bulundu.1983 senesinde Siyasi parti kurulmasına izin verilmesinin ardından Yasaklı olduğu halde parti kurma faaliyeti sürdürdüğü için ikinci defa gözaltına alındı.

1987 tarihi Eylül ayında Genel Seçimlere SosyalDemokrat Halkçı parti adı altında giriş yaptı ve bu seçim sonucunda Antalya’dan Milletvekili oldu.SHP’de öncelikle Grupbaşkan vekili olmuş ardından ise Genel Sekreter olarak bulunmaya başlamıştır.1990 tarihinde ise bu görevinden istifa etti.

1992 tarihinde Yapılan Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurultasında Genel Başkanlığa seçilmiş ve 54 yaşındayken genel başkanlık görevine getirilmiştir.

Deniz Baykal 10 Mayıs 2010 tarihinde ise CHP görevini bıraktı.