Charles Dickens Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Charles Dickens Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Charles Dickens Kimdir? Eserleri Nelerdir?

İngiliz romancıları arasında en fazla okunan Charles Dickens, orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak 7 Şubat, 1812’de doğdu. Daha sonra, David Coperfield’de Mr. Micawber olarak görünen babası, donanma dairesinde çalışan tesirsiz bir kâtipti ve malî durumu da iyi ve kötü arasında sürekli gidip geldi. Charles dokuz yaşına geldiği zaman, ailenin durumu çok kötüleşti. Borcunu ödemediğinden ötürü babası hapsedilince, Charles, Londra’daki bir boya fabrikasında küçümsenen ve ezici bir işte çalıştı; sokaktan gelip geçenlerin gözleri önünde, şişeler üzerine etiketler yapıştırdı.

Çocukluk yıllarındaki bu tecrübe, bu ihtiraslı çocuk üzerinde silinmeyen izler bıraktı, sonraları yazacağı romanların çoğunu şekillendirdi. Dickens’lerin mali durumu düzelince, Charles yeniden okula başladı. Dickens, 1835’te bir gazetenin parlamento muhabiri oldu ve 1836’da, Londra Hayatının Manzaraları adlı seri resimler çizdi. Ertesi sene, Picwick’in Evrakı, aylık tefrikalar hâlinde yayınlamaya başlayınca Dickens adı dillere yerleşti.

Çok çalışmanın doğurduğu yorgunluk ve Ellen Ternan adındaki genç bir aktrisle geçirdiği mutsuz bir aşk macerası, Dickens’in hayatım daha da zorlaştırdı. Dickens, 1867’de, Amerika’yı bir defa daha ziyaret etti ve bu ülkeyi bu defa daha fazla sevdi ve halk da kendisine, önceki ziyaretinden de fazla sevgi gösterdi. Ertesi yıl, tamamen bîtap bir hâlde İngiltere’ye döndü. 9 Haziran 1870’de de bu dünyaca ünlü fakat küskün adam, kent merkezinde inşa ettirdiği konağında Öldü.