Burhan Kuzu Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

Burhan Kuzu Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

burhan-kuzu-kimdir

Burhan Kuzu kimdir? Aslen nereli? kaç yaşında? Hangi partiden? Burhan Kuzu hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Burhan Kuzu Kimdir?

Türk siyaset ve hukuk adamı Burhan Kuzu, 1 Ocak 1955 tarihinde, Kayseri’de dünyaya geldi. Kuzu evli ve 2 çocuk babasıdır.

İlk, Orta ve Lise öğrenimini tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlayan Kuzu, 25. dönem Ak Parti Milletvekilidir.

AK Parti kurucu üyesi olan Burhan Kuzu, 22. – 23. ve 24. dönem İstanbul Milletvekilliği ile TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı yapmıştır.

Kuzu, Sorbonne Üniversitesinde anayasa hukuku dalında çalışmalar yapmış, 1998 yılında ise profesör olmuştur.

Daha sonra Kuzu sırasıyla, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde öğretim üyeliği yapmıştır.

Kuzu halen Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Misafir Öğretim üyesi olarak ders vermektedir.

LGBT bireylere yönelik tutumu

Burhan Kuzu, Türkiye’deki yeni anayasa çalışmaları sürecine LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, transgender) bireylerin katılımı ve talepleri üzerine 2008 yılında TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı sıfatıyla Anayasa değişikliği çalışmaları sırasında eşcinsellerin de talepleri oldu. Halen de geliyor. İstiyorlar diye verecek miyiz? Şu anki koşullarda mümkün değil. Kamuoyu buna hazır değil. diyerek LGBT bireylere yönelik tutumunu dile getirmiştir

Seçim Barajı tepkisi

Anayasa Mahkemesi Başkanı’ın yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılması için yapılan bireysel başvuruları 2-3 hafta içinde karara bağlayacaklarını açıklamasına “Seçim barajı kaldırılırsa yok hükmünde sayarız, karar uygulanmaz.” diyerek tepki göstermiştir.