Bergüzar Korel Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Bergüzar Korel Kimdir? Biyografisi – Hayatı

berguzar-korel-kimdir

Başarılı ve güzel oyuncu Bergüzar Korel kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Hangi dizi ve filmlerde rol aldı? Bergüzar Korel hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Bergüzar Korel Kimdir?

Tam adıyla Bergüzar Gökçe Korel, 27 Ağustos 1982 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi.

Oyunculuk kariyerinin yanı sıra sunuculuk kariyerinde de başarılı işlere imza atan Korel, aynı zamanda Türk sinemasında bir döneme damgasını vurmuş Tanju Korel ve Hülya Darcan çiftinin kızıdır.

Çocukluk dönemini Ulus’ta geçiren Korel, ilk öğrenimini Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu, orta öğrenimini Yıldız Koleji’nde tamamladı. Kolej eğitiminin ardından yüksek öğrenimini Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde tamamladı.

Lise yıllarında profesyonel olarak voleybol oynayan Korel, okul hayatı boyunca bir çok kısa film ve oyunlarda rol aldı.

Bir süre Nicole Kidman ve Tom Hanks’in oyuncu koçluğunu yapan Susan Baston ile çalışan Korel, Özay Fecht’in workshop çalışmalarına katıldı.

1998 yılında “Kırık hayatlar” ile televizyon dünyasına ilk adımını attı. Daha sonra “Kurtlar Vadisi: Irak” filminde “Leyla” karakterini canlandırdı.

Kurtlar Vadisi filmi için rol teklifi geldiğinde hasta olan babası Tanju Korel’in doktorları hastayı kaybetmek üzere olduklarını söylüyorlardı. Bu koşuşturmanın içinde önce rolü geri çevirdi. Ancak annesinin “Baban bu görüşmeye gitmeni isterdi” sözüyle ikna oldu ve teklifi kabul etti. Bu rolün bir zorluğu da Leyla karakterinin Arapça konuşuyor ve filmin canlı çekilecek olmasıydı. Bergüzar Korel bu dili hiç bilmemesine rağmen çok kısa bir sürede rolüne hazırlandı ve çok başarılı oldu. Film gişe rekorları kırdı.

Daha sonra “Zeytin Dalı” dizisinde ve aynı dönem bir reklam filminde rol aldı.

Ancak Bergüzar Korel’in yıldızı 2006 yılında yayınlanan “Binbir Gece” dizisindeki “Şehrazat Evliyaoğlu” karakteri ile oldu.

Bu rolde kendisine oyuncu koçluğunu ünlü sanatçı Ayla Algan yaptı. Bu dizideki başarılı performansı ile “2006 Altın Kelebek” “En Başarılı Kadın Oyuncu” ödülünü aldı.

Oyunculuk kariyerinin yanı sıra bir çok sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan Korel, Yapı Kredi ve TEGV işbirliğiyle hayata geçirilen “Okuyorum Oynuyorum” projesinde çocuklarla Sokak Tiyatroları düzenledi ve onlara oyuncu koçluğu yaptı.

Kariyerinde emin adımlarla ilerleyen başarılı ve güzel oyuncu, aynı zamanda voleybol, buz pateni, rüzgar sörfü gibi sporların yanı sıra dans ve piyano eğitimi de almıştır.

Sunuculukta da iddialı olduğunu kanıtlayan Korel, “Binbir Gece” dizisinin ardından Star TV ekranlarında yayınlanan “Çocuktan Al Haberi” adlı yarışma programının sunuculuğunu üstlenmiştir.

Sonrasında başrollerini Tolgahan Sayışman ile paylaştıkları “Aşk Geliyorum Demez” filminde rol almış ve daha sonra “Casus Kızlar” adlı çizgi filmde “Sam” karakterini seslendirmiştir.

2010-2011 yıllarında ATV ekranlarında yayınlanan “Bitmeyen Şarkı” dizisinde rol almış ve aynı yıl “Muhteşem Yüzyıl” dizisine konuk oyuncu olarak katılmıştır. Muhteşem Yüzyıl dizisinde “Monica Teresse” karakterini canlandırmıştır.

Bergüzar Korel, son olarak 2012 yılında yayınlanan “Karadayı” dizisinde rol almış ve bu dizide başrolleri Kenan İmirzalıoğlu ile paylaşmıştır.

En son ”Binbir Gece” dizisinde kamera karşısına geçen Halit Ergenç ve Bergüzar Korel çifti, 10 yıl sonra ”Vatan Haini” dizisi ile ekranlara dönüyor. Dizi Eylül ayında Perşembe akşamları Kanal D’de ekrana gelecek.

Özel Hayatı

Başarılı oyuncu Bergüzar Korel, Halit Ergenç ile başrollerini paylaştıkları “Binbir Gece” adlı dizinin ardından 2009 yılında rol arkadaşı Halit Ergenç ile hayatını birleştirmiş ve bu evlilikten 2010 yılının Şubat ayında “Ali” adından bir erkek evlatları olmuştur.

Filmleri

2009 – Aşk Geliyorum Demez / Sinema Filmi /Yön: Murat Şeker
2006 – Kurtlar Vadisi Irak / Sinema Filmi / Yön: Serdar Akar
1999 – Şen Olasın Ürgüp / TV Filmi /

Televizyon dizileri

2012 -2015 Karadayı / TV Dizisi / Yön: Uluç Bayraktar,Cem Karcı / Feride Şadoğlu / ATV
2011 – Muhteşem Yüzyıl / TV Dizisi / Yön: Taylan Biraderler / Monica Teresse / Show TV
2010 – Bitmeyen Şarkı / TV Dizisi / Yön: Sadullah Celen / Feraye / ATV
2006 – 2009 Binbir Gece / TV Dizisi / Yön: Kudret Sabancı / Şehrazat Evliyaoğlu / Kanal D
2005 – Zeytin Dalı / TV Dizisi / Yön: Hakan Gürtop / İklim / TRT
2001 – Cemalim / TV Filmi / Yön: Aydın Sayman / Suna /Show TV
1998 – Kırık Hayatlar / TV Dizisi / Yön: Hüdaverdi Yavuz / TGRT

TV Programları

2009 – Bergüzarla Çocuktan Al Haberi

Albümü

Aykut Gürel Presents: Bergüzar Korel

Rol aldığı reklam kampanyaları

2013 – Pantene
2011 – Penti
2010 – Konzum
2007 – Pantene
2003 – Ülker Golf

Ödülleri

2014 “MGD Altın Objektif” En İyi Kadın Oyuncu
2013 “Yıldız Teknik Üniversitesi” En İyi Kadın Oyuncu
2013 “Altın Kelebek” En İyi Kadın Oyuncu
2012 “YBTB”nin Yılın Kadın Oyuncusu
2012 “Ayaklı Gazete” En İyi Drama Kadın Oyuncusu
2012 “RTGD”nin Yılın Kadın Oyuncusu
2010 “Aslan Max” En Sevilen Çocuk Programı
2008 “Burç Okulları” En Başarılı Kadın Oyuncu
2007 “RTGD”nin TV Yıldızı ödülü
2006 “Altın Kelebek” En İyi Kadın Oyuncu