Bekir Okan Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı Bekir Okan Kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında?

Bekir Okan Kimdir? Aslen nereli? Biyografisi – Hayatı

Bekir Okan Kimdir, Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Okan Üniversitesi kurucusudur. Bekir Okan Aslen nereli? Kaç yaşında? Bekir Okan hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Bekir Okan Kimdir?

Türk işadamı, Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Okan Üniversitesi kurucusu Bekir Okan, 1950 yılında dünyaya geldi.

Aile tarihi başarı hikayeleri ile dolu olan Bekir Okan, Barak Savaşı olarak da bilinen Nizip Muharebesi’nin kaybedilmesinin ardından Mısır Ordusu’nun başında bulunan İbrahim Paşa ile görüşerek Nizip’i yedi yıl vergiden muaf tutmayı başaran Sait Ağa’nın beşinci kuşak torunudur.

Nizip’te Kuvayı Milliye hareketini başlatan büyükdede Hacı Mehmet (Sayın) Efendi ve Fransızlar Nizip’i işgal ettiğinde direndiği için tutuklanan büyükbaba Ali (Okan) Efendi, Nizip’in en yüksek bölgesine su getirip sulu tarıma başlayan baba Ömer Okan, ailenin göze çarpan isimleridir.

Bekir Okan Kimdir?  Aslen nereli? Kaç yaşında?

1513 yılında Horasan’dan Urfa’nın Suruç ilçesine, oradan da Nizip’e uzanan Okan ailesinin Cumhuriyetle birlikte siyasetten iş dünyasına kadar geniş bir yelpazede kendini ispatlamış, vizyonu geniş bireyleri bulunmaktadır.

Ancak büyük olasılıkla Okan ismini ata toprağı olan Asya bozkırlarına kadar uzanacağını onlar bile hayal edememişlerdi. Hele bu işi, üç yaşında babasız kalan, aile içinde fazlaca duygusal kişiliğiyle tanınan Bekir Okan’ın yapacağı kimselerin aklına gelmezdi…

Henüz 3 yaşındayken babasını kaybeden Bekir Okan, zorlu hayat mücadelesinde ayakta kalabilmek için 11 yaşındayken buz satmaya başladı.

11 yaşındayken buz satarak başladığı ticaret hayatından büyük başarılara imza attı ve henüz 21 yaşındayken 1971 yılında Gaziantep’in ilk dershanesini kurdu. Sanayiciliğe ise Beslen marka fabrikası ile adım attı.

Başarılı işadamı Bekir Okan, 1980 yılında şirket merkezini İstanbul’a taşıdı.

Siyasilerle arası hep iyi olan Okan, Turgut Özal’ın yurtdışına açılmasında da vesile oldu.

Bekir Okan, 1983 yılında Turgut Özal’ın da önerisiyle Okan Dış Ticaret Şirketi’ni kurdu ve bu şirket ile Cezayir, İran, Irak, Azerbeycan, Suudi Arabistan, Türkmenistan, İsviçre, Amerika, SSCB gibi birçok ülkeye ihracat yaptı.

1986 yılında Marko Polo Tatil Köyü ile Türkiye’yi “Her şey dahil” sistemi ile tanıştıran Okan, aynı yıl tekstil sektörüne de girdi. SSCB’nin dağılmasının ardından Orta Asya’daki Türk cumhuriyetlerinde yatırımlara başladı.

Okan, önce Türkmenistan’daki anahtar teslimi makarna fabrikası, ardından Kazakistan’daki Sultan Makarna fabrikasını inşa etti. Daha sonra çok sıkı dostu olacak olan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in teklifiyle Sultan Makarna fabrikasını satın aldı.

Nazarbayev’in Astana’da yeni bir başkent kurma kararı, Bekir Okan’ın bugün büyüklüğü 1 milyar doları aşan Kazakistan yatırımları için bir dönüm noktası oldu.

İş hayatı boyunca okullar, yurtlar yaptıran, başarılı öğrencilere burslar veren Bekir Okan, 1982’de Okan Kültür Eğitim ve Spor Vakfı’nı, 1999’da Okan Üniversitesi’ni kurdu.