Barış Akarsu Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Barış Akarsu Kimdir? Biyografisi – Hayatı

baris-akarsu-kimdir

Türkiye onu 2004 yılında yayınlanan “Akademi Türkiye” adlı yarışma programı ile tanıdı. Başarılı performansı ile Akademi Türkiye yarışmasını birincilikle tamamladı. Ancak 2007 yılında, Bodrum’da geçirdiği bir trafik kazasını sonucunda yaşamının baharında hayata ve sevenlerine veda etti. Peki Barış Akarsu kimdir? Aslen nereli? Barış Akarsu hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Barış Akarsu Kimdir?

Türk rock müzik sanatçısı ve oyuncu Barış Akarsu, 29 Haziran 1979 tarihinde, Bartın’da dünyaya geldi.

Akarsu, ilk, orta ve Lise eğitimini Amasra’da tamamladı. Öğrencilik döneminde Amasra Yelken Kulübü’nde profesyonel olarak yelken sporu ile ilgilenmeye başladı. Aynı dönemde müziğe olan ilgisi de yavaş yavaş filizlenmeye başlıyordu.

Ancak ilk müzik ile tanışması, Amasra’ya gelen müzisyenlerden etkilenerek çalmayı öğrendiği klavye, gitar ve mızıka ile olmuştur.

Öğrencilik döneminde dinlediği 1970 ve 1980’lerin rock, hard rock ve heavy metal grup ve sanatçılarından etkilenen Akarsu, Antalya’da animatör ve müzisyen olarak çalıştı. Daha sonra Ankara’ya gelerek garsonluk, barmenlik ve müzisyenlik gibi bir çok iş yaptı.

İçindeki müzik aşkı git gide büyüyen Akarsu, daha sonra Karadeniz Ereğlisi’ne gelerek dört yıl boyunca çeşitli barlarda, yerel televizyon ve radyolarda programlar yaptı.

Aynı dönem yani 2004 yılında, ATV ekranlarında yayınlanan “Akademi Türkiye” yarışma programına katıldı. Bu yarışmada bir çok şarkıyı başarıyla seslendirdi ve Türk halkına kendisini sevdirmeyi başardı.

Birinci olarak tamamladığı “Akademi Türkiye” yarışması, Barış Akarsu’nun hayatından bir dönüm noktasıdır. Zira bu yarışma sonrasında ilk albümünü 31 Aralık 2004 tarihinde, “Islak Islak” adıyla çıkardı.

Ayrıca yarışmadan sonra ilk albüme kadar Türkiye’nin bir çok ilinde 200’ün üzerinde konser verdi. Artık Barış Akarsu’yu tüm Türkiye tanıyor ve seviyordu.

Daha sonra ikinci albümünü, 3 Ağustos 2006 yılında, “Düşmeden Bulutlara Koşmam Gerek” adıyla piyasaya sürdü.

İki başarılı albüm çalışmasının ardından Türk halkının gönlünde sağlam bir yer edinen Akarsu, dizi teklifleri de aldı. Bu tekliflerden birini değerlendirerek, 2006 yılında yayınlanan “Yalancı Yarim” dizisinde rol aldı. Hatta bu dizi ile birlikte Barış Akarsu, “Alfonso Tarık” adıyla anılmaya başladı.

Ancak vefatı ile “Yalancı Yarim” dizisi ve son albüm çalışmaları da yarım kalmıştır.

Ölümü – 04 Temmuz 2007

Barış Akarsu, 28. doğum gününü kutladığı gün yani 29 Haziran 2007 Cuma akşamı, saat 22:30 civarında, Muğla ilinin Bodrum ilçesine 5 kilometre mesafede olan Torba Kavşağı’nda bir trafik kazası geçirdi.

Otomobilde bulunan arkadaşları Zeynep Koçak (24) ve Nalan Kahraman (37) olay yerinde vefat etti. Barış Akarsu ise hastaneye kalbi durmuş olarak getirilmiş ve acil serviste kalbi yeniden çalıştırıldı.

Özel Bodrum Hastanesi’ne kaldırılan Barış Akarsu, beş günlük yoğun bakımın ardından 4 Temmuz 2007 Çarşamba günü saat 20:10 sularında hayatını kaybetti ancak ölümü 23:10’da açıklandı.

Yoğun bakımda kaldığı süre boyunca Özel Bodrum Hastanesi önünde sevenleri nöbet tutmuş ve iyileşeceğini ümit etmiştir. Ayrıca tüm Türkiye tek yürek olmuş ve Barış Akarsu için dua etmiştir.

Barış Akarsu’nun henüz gençliğinin baharında vefat etmesi tüm Türkiye’yi yasa boğdu.

Vefatının ardından Yalancı Yarim dizisi ve yeni hazırladığı albüm yarım kalmıştır. 2008 yılının Ocak ayında dizide söylediği şarkılardan oluşan bir derlemenin de içinde olduğu ve 28 yıllık hayatından kesitlerin paylaşıldığı bir belgesel DVD çıkarılmıştır.

Genç yaşta hayata veda eden Akarsu, Amasra’da toprağa verildi.

Merhum sanatçının heykeli, Tankut Öktem tarafından yapılmıştır. 3 metre olacak olan bu heykeli Öktem’in vefat etmesinden dolayı yardımcıları tarafından tamamlamıştır. Başarıyla tamamlanan heykel, sanatçının ölüm yıldönümü olan 4 Temmuz 2008’de, Birinci Barış Akarsu Kültür ve Sanat Festivali’nde Amasra’ya dikilmiştir.

Ölümünün birinci yılında kaza yaptığı kavşağın adı, “Barış Kavşağı” olarak değiştirilmesine karar verildi ve ölüm kavşağı olarak nitelendirilen noktada var olan kusurun giderilmesi için 2009 yılının Aralık ayında çalışmalar başlatıldı. Çalışmalar 2012 yılında tamamlandı ve kavşak kullanıma açıldı.

Albümleri

Islak Islak (2004)
Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek (2006)
Ayrılık Zamansız Gelir (2008)

Ödülleri

Akademi Türkiye Yarışması Birinciliği
Olay FM 2005’in en iyileri: En iyi Çıkış Yapan Rock Sanatçısı
Future Dergisi’ nin okullarda yaptığı anket: 2005 Yılının En Sevilen Rock Sanatçısı
Turuncu Medya Grup Organizasyon Altın Nota Müzik Ödülleri: En iyi Pop Rock
İstanbul Üniversitesi Bilişim Ödülleri: Cem Karaca Özel Ödülü
USDER (Uluslar arası Sağlık, Eğitim ve Sosyal hizmetler Derneği) Yılın En İyileri Anketi: Rock Müzik dalında 1.
Expo Kanal: Cem Karaca Özel Ödülü
13. Kral TV Video Müzik ödülleri: En iyi Rock Müzik dalında 1.
FERSA 2007-2008: En İyi Müzisyen