Bahoz Erdal (Fehman Hüseyin) Kimdir? Öldü mü?

Bahoz Erdal (Fehman Hüseyin) Kimdir? Öldü mü?

bahoz-erdal-kimdir

PKK’nın üst düzey yöneticilerinden biri olan Suriyeli militan Fehman Hüseyin, bilinen adıyla Bahoz Erdal kimdir? Aslen nereli? Bahoz Erdal öldü mü? Bahoz Erdal hakkında merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Bahoz Erdal Kimdir?

Yasa dışı terör örgütü  PKK’nın üst düzey yöneticilerinden biri olan ve aslen Suriyeli olan Bahoz Erdal, 1969 yılında dünyaya geldi. Asıl adı ise;  Fehman Hüseyin’dir.

Suriyeli militan Bahoz Erdal, Şam’da tıp eğitimi aldı.

Erdal, Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının ardından Murat Karayılan ve Cemil Bayık’la birlikte örgüt yapılanmalarının kontrolünü ele geçirdi.

2004 ve 2009 yılları arasında örgütün askeri kanadı olan Halk Savunma Güçleri’nin başına geçen Erdal, Kürdistan Özgürlük Şahinleri adlı grubu yönettiği düşünülmektedir.

Bahoz Erdal’ın 16 Eylül 2010’da Geçitli’de minibüsün mayına çarpması olayında etkisi olduğu öne sürüldü.  Ancak 2012 yılında Gaziantep saldırısı’nı verdiği bir röportajda yalanlamıştır.

2013 yılının Şubat ayında kolon kanseri olduğu iddia edilen Bahoz Erdal, Suriye’de IŞİD tarafından öldürüldüğü iddiası haber kaynaklarına yansıdı ve en çok konuşulanlar arasında yer aldı.

“En çok aranan teröristler” listesinin kırmızı kategorisinde yer alıyor!

Bahoz Erdal, 28 Ekim 2015’den beri, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “en çok aranan teröristler” listesinin kırmızı kategorisinde yer almaktadır.

Bahoz Erdal, Anadolu Ajansı’nın Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi’nin açıklamasını referans gösterdiği haberine göre 8 Temmuz 2016 tarihinde Kamışlı’da öldürülmüştür. Ancak HPG kaynakları ise bu haberi yalanladı.

Reuters haber ajansı da “AA’nın geçtiği Bahoz Erdal haberi”ni doğrulatamadıklarını abonelerine duyurdu.

Genelkurmay’a bağlı birimler ise, PKK’lılar arasındaki telsiz konuşmaları incelenirken, takip altında bulunan telefonlarda Erdal’ın öldürüldüğünü doğrulayacak bir konuşma geçmediği duyurdu.

Genelkurmay, Tel Hamis Tugayları’nın isimlerini duyurmak için böyle bir açıklama yaptıklarını öne sürdü ve araştırmaların devam ettiğini açıkladı.