Ayhan Bilgen Kimdir? Biyografisi – Hayatı

Ayhan Bilgen Kimdir? Biyografisi – Hayatı

ayhan-bilgen-kimdir

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Ayhan Bilgen hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Ayhan Bilgen Kimdir?

Gazeteci,Yazar, HDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü olan Ayhan Bilgen, 1970 yılında Kars – Sarıkamış’da dünyaya geldi.

İlk, Orta ve Lise eğitimini tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde tamamlayan Bilgen, yüksek lisansını Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde yapmıştır.

Bir süre Mazlumder Ankara Şube Başkanlığı ve Genel Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdüren Bilgen, 2006 yılının Mayıs ayında Mazlum-Der 7. Genel Kurulu’nda, iki yıl için genel başkanlığa seçildi.

Aynı dönemde Özgür Gündem ve Evrensel Gazetelerinde de köşe yazarlığı yaptı. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Bin Umut Adayları kapsamında Konya’dan bağımsız milletvekili adayı oldu.

Son dönemde demokratik yasa üzerine yaptığı çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Bilgen, 30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde HDP ‘nin Adana Seyhan ilçesi başkan adayı oldu.

2014 yılının Haziran ayında HDP ikinci olağan kongresiyle Genişlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

Bilgen, aynı zamanda 2014 senesinde toplanan Demokratik İslam Kongresi kurucularındandır. 7 Haziran 2015’te yapılan genel seçimde 25. Dönem HDP Kars Milletvekili oldu.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken genel seçimde Kars ilinden tekrar seçilerek 26. Dönem Kars Milletvekili oldu.

Bilgen, 2015 yılının Ağustos ayında HDP’nin ilk parti sözcüsü oldu. Halen Kars Milletvekilliği ve HDP Parti Sözcüsü görevine devam etmektedir.

2015 Aralık Ayında İstanbul’da toplanan 2. Demokratik İslam Kongresi Koordinasyon Kuruluna seçildi. Aynı zamanda TBMM 26. Dönem TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Katip Üyesidir.